ROTARYENLER GÖNÜLLERE DOKUNUYOR

48

Uluslararası Rotary 2430. Bölge Federasyon Başkanı Emre Öztürk Antalya Lara Balıkevi’ nde basın mensuplarıyla buluştu. Rotary’ nin insanlığa hizmet vermek, her meslekten yüksek ahlaki standartları yüceltmek, dünyada barış ve iyi niyeti yaymak amacıyla kurulan bir sivil toplum örgütü olduğundan bahseden Öztürk, Dünya’da ve Türkiye’de Rotary tarihinden de kısaca bahsetti. 1905 yılında kurulan ve bugün 1.4 milyon üyesi ile 200’den fazla ülkede etkin olan Rotary’ nin Türkiye’de 1955 yılında faaliyetlerine başladığını belirten Emre Öztürk, sosyal sorumluluk projelerinden örnekler vererek konuşmasına devam etti. Özellikle pandemi döneminde devlet hastanelerine Covid mücadelesi kapsamında 50’den fazla ventilatör bağışı yaptıklarını, kadın kooperatiflerine yönelik gıda üretim tesisleri kurduklarını,  Antalya’daki yangınlarda zarar gören 100’den fazla aileye keçi ve arı kovanı bağışında bulunduklarını, ilimizde yapılan Runtalya koşusundan elde ettikleri gelir ile 100 adet akülü tekerlekli sandalye, 200 adet akıllı baston hibe ettiklerini anlatan Rotary Federasyon Başkanı Emre Öztürk, Türkiye’de 28 tane adında Rotary geçen okulları olduğunu bu okulların tamamının Rotaryenler tarafından yapılıp Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışlandığını, bununla birlikte her sene 1000 civarında öğrenciye burs verdiklerini ve liderlik programları ile binlerce öğrenciye vizyon kazandırmak amaçlı eğitimler verdiklerinden bahsetti.

Rotary’nin Türkiye’de yeterince tanınmadığını ve hatta yanlış algıların olduğunu söyleyen Emre Öztürk Rotary’ nin ne olduğundan çok ne olmadığını anlatmak zorunda kaldıklarını ifade etti. Rotary’ nin gizli bir dernek olmadığını, toplantıların tüm misafirlere açık olduğunu, herkesin üye olabileceğini, zenginler kulübü olmadıklarını, her gelir seviyesinden üyelerinin olduğunu, kökü dışarda bir yapılanma değil bilakis tüm Rotary Kulüplerinin dernekler masasında kayıtlı, İçişleri Bakanlığı denetiminde, yasal dernekler olduğunu, bir Amerikan derneği olmadıklarını, uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olduklarını özellikle vurguladı.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Emre Öztürk kısa dönemde Antalya’da yapacakları Barış Konferansı, Uluslararası Golf Turnuvası, genetik metabolik hastalıklara yönelik yapacakları cihaz bağışının, Muratpaşa’da bir ortaokula yapacakları altyapı yenileme projelerinin de müjdesini verdi.