Almanya’dan Türkiye’nin beklentilerinin tersine bir karar

20

Türkiye turizm, diploması ve diğer alanlarda Almanya ile yaptığı görüşmelerde seyahat uyarısını kaldırmasını beklerken, Almanya tersine bir karar ile Türkiye’yi ‘Riskli ülkeler’ arasına aldı.

Karara göre, yaz tatillerini seyahat uyarısına rağmen Türkiye’de geçirenler, Almanya’ya döndükten sonra 14 gün boyunca karantinaya alınacak.

Amerika’nın Sesi’nden Cem Dalaman’ın haberine göre, yapılan yorumlarda; Türkiye’nin son günlerde seyahat uyarısının kaldırılması yönündeki yoğun diplomatik girişimlerine ve çağrılarına rağmen Alman hükümeti tarafından alınan bu yeni kararın, diğer AB ülkeleri tarafından da dikkate alınarak benzer yönde bir adımın atılması olasılığının güçlendiği, Türkiye’deki turizm sektöründe faaliyet yürütenlerin mağdur olacağı belirtiliyor.

Pazartesi günü Dışişleri Bakanları Heiko Maas ve Mevlüt Çavuşoğlu’nun seyahat uyarısının kaldırılması konusunda yaptıkları telefon görüşmesi sonrasında dün de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile video konferans görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede Doğu Akdeniz ve Libya başta olmak üzere bölgesel meselelerin yanı sıra, Corona virüsle mücadele, salgın sonrası dönemde atılabilecek adımlar ve ikili ilişkilerin ele alındığı belirtildi. Almanya daha önce de Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 160 ülke için 31 Ağustos’a kadar seyahat uyarısı kararı almıştı.

ALMAN BAKAN NE DEMİŞTİ

Öte yandan, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, “Önümüzdeki haftalarda bazı ülkelere seyahat uyarılarının kaldırılabileceği ihtimalini dışlamıyorum. Ama bu karar, söz konusu ülkelerde salgın konusunda yaşanacak gelişmelere bağlı olacak” demiş ve Türkiye’ye yönelik uyarının kaldırılmasıyla ilgili olarak da, “Burada söz konusu olan aldığımız sayılar, veriler ne kadar güvenilir ve hangi önlemler alındı” şeklinde görüş belirtmişti.