Mehmet Ali Şahin, YİK Üyelerinin Maaşını 15 Bin TL Olarak Açıkladı: ‘Cumhurbaşkanımız Böyle Takdir Etmiş’

746

Eski TBMM Başkanı ve Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Mehmet Ali Şahin, tartışma yaratan YİK üyesi maaşlarına dair açıklama yaptı. Şahin’in verdiği bilgiye göre, YİK üyelerinin maaşları 15 bin TL.

 
Mehmet Ali Şahin, YİK Üyelerinin Maaşını 15 Bin TL Olarak Açıkladı: 'Cumhurbaşkanımız Böyle Takdir Etmiş'

Mehmet Ali Şahin, Habertürk ekranlarında Kübra Par’ın konuğu oldu ve gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Program sırasında, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde oluşturulan ve Mehmet Ali Şahin’in de üyeleri arasında bulunduğu Yüksek İstişare Kurulu’na da değinildi. Şahin, kurula ilişkin şunları söyledi:

“Kurul, KHK ile Mayıs ayının ortalarında kuruldu. Millete ve devlete hizmeti geçmiş, bilgi ve birikim sahibi kişilerin bu tecrübelerinden, kazanımlarından yararlanmak amacıyla kurulduğu kararnamede açıkça yazılı. Demek ki sayın Cumhurbaşkanımız tecrübe sahibine inandığı kişileri bu kurulda değerlendirerek devletin ve tabii ki hükümetin, aynı zamanda Cumhurbaşkanımız mevcut hükümetin de başındadır, istişare üretme ihtiyacını duyabilir, farklı fikirlerden yararlanma ihtiyacını duyabilir. Bu amaçla bu kurulu oluşturduğunu düşünüyorum. Ben özellikle kamuoyundan çok müspet tepkiler de gördüm.  ‘Cumhurbaşkanımız hiç kimseye danışmaz, fikir almaz’ diye birtakım iddialar vardı. Şu anda bir heyet kurdu. 6 kişiden oluşuyor. Bu sayı artabilir. Başka alanlardan birikimi olan isimleri de almak üzere Cumhurbaşkanımız Türkiye’nin iç ve dış politikalarıyla ilgili olarak bu isimlerden yararlanabilir. Bunun Türkiye için yararlı olabileceği kanaatindeyim. Ben dahil 6 kişiyiz. Hepimiz TBMM başkanıyız.”

“Cumhurbaşkanının talebi ile kuruldu”

 
"Cumhurbaşkanının talebi ile kuruldu"

Kurulun Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın tasarrufu ile kurulduğunu ifade eden Şahin, “Bizim böyle bir talebimiz olmadı. Kendisi ihtiyaç duymuştur. AK Parti‘nin kurulduğu andan beri içinde olan insanlarız biz. Bülent Bey, İsmail Kahraman Bey de öyledir, ben de öyleyim. Bize böyle bir ithamda bulunulması bizi rahatsız eder. Cumhurbaşkanımızın da böyle bir düşüncede olmadığını düşünüyorum. Bu heyet tamamen devlet işlerinin, Türkiye’nin yönetiminde farklı fikirlerin, düşüncelerin, tecrübelerin ortaya koyarak daha iyi yönetim sergilenmesi amacıyla oluşturulduğunu düşünüyorum. ‘Bu arkadaşlar yeni parti arayışları var, oraya mı giderler, onun önünü kesmek için mi kuruldu?’ şeklindeki iddiaları reddederim” ifadelerini kullandı.

“Eleştirileri anlayışla karşılamak lazım”

 
"Eleştirileri anlayışla karşılamak lazım"

Mehmet Ali Şahin, kamuoyunda tepkilere neden olan YİK üyelerinin maaşlarına ilişkin de açıklama yaptı:

 “İlk toplantımızda böyle bir şey konuşmadık, gündemimiz bu değildi. Bu kurumun çalışma usul ve esasları ne olacak, hangi zaman diliminde  geleceğiz ve gündemi ne olacak, bunları konuştuk. Çıkan kararnamede kurulun usul ve esasları Cumhurbaşkanı’nca belirlenecek, yapılacak ödemeleri de ayrıca Cumhurbaşkanı belirleyecek diyor. Kendi takdiridir. Bizim bir talebimiz olmamıştır. 15 bin liradır. Biraz küsuratı var ama 15 bin 130 filan olması lazım. Milletvekillerinin maaşları zaten her zaman tartışılmıştır. Şu anda biz milletvekili değiliz ama eski Meclis Başkanı olarak bize ödenecek bir meblağ da kamuoyunun gündemine gelebilir, olumlu olumsuz sözler söylenebilir. Bunları da anlayışla karşılamak lazım. Cumhurbaşkanımız böyle takdir etmiş. Ben bunu alıyorum, yurtdışında uluslararası ticaret hukuku alanında yüksek lisans yapan bir gencimize tamamını aktarıyorum. Kendime bir tek kuruş almadan oraya aktarıyorum.  İlk maaşımı aldım ve aktardım. “

Yüksek İstişare Kurulu’nun ilk toplantısında, kurul üyelerinin maaşlarına zam kararı alındığı iddia edilmişti.

 
Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu İlk Kez Toplandı: Üyeler Maaşlarını 13 Binden 18 Bine Çıkardı

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) ilk toplantısını yaptı. Bülent Arınç, Köksal Toptan, Cemil Çiçek, Mehmet Ali Şahin ile Yıldırım Akbulut’un katıldığı toplantıda üyeler, 13 bin lira olarak…

Maaşla ilgili spekülasyonlar sürerken, YİK üyesi Bülent Arınç’ın buna ilişkin yaptığı açıklama tepki çekmişti.

 
Bülent Arınç’ın Maaşla İlgili Açıklaması Sosyal Medyanın Gündeminde: ‘Bazı Edepsizler Yorum Yapıyor’

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğine getirilen Bülent Arınç’ın maaşının 18 bine çıkarıldığı iddiası sosyal medyada olay oldu. Arınç’ın 13 Haziran’da katıldığı bir programdaki konuşması pa…

Arınç ilerleyen günlerde yaptığı açıklamada alacağı maaşı bilmediğini ve parayı öğrencilere ve KHK mağdurlarına vereceğini söylemişti.