Tarım sektöründe büyük buluşma

17

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile dünyanın en büyük tarım sektörü fuarlarından biri olan Growtech’in birlikte organize ettiği Growtech Kampüste fuarında tarım sektörü temsilcileri ile öğrenciler bir araya geldi.

 

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde gerçekleştirilen fuara Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan, Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca, Growtech Fuar Direktörü Engin Er, Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM)  Müdürü Abdullah Ünlü,  özel sektör firma temsilcileri, Fakülte Dekanları, Akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

SEKTÖRÜN İHTİYAÇLARI BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Fuarın açılışında konuşan Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker, ‘Değerli Firma temsilcileri sizlerin fikirleri de bizler için çok önemli. Bizler sizlerin ihtiyaçlarınızı da göz önüne alarak eğitimlerimizi revize etmeye açığız.  Bu konuda sizlerden geri dönüş bekliyoruz. Böylece sektörün ihtiyaçları doğrultusunda öğrenci yetiştirerek hem sektörün hem öğrencilerimizin, genel olarak da ülke tarımının faydasına olacak bir eğitim sistemi ortaya koyabiliriz.’ diye konuştu.

GELENEKSEL HALE GETİRECEĞİZ

Fuarın açılışında konuşan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan, ‘Tarımın başkenti Antalya’da geleneksel olarak düzenlenen Growtech Fuarı’nı bu kez kampüsümüze taşıdık. “Growtech Kampüste” fuarını da geleneksel hale getirerek inşallah her yıl kampüsümüzde devam ettireceğiz. Bugün aramızda bulunan 60’a yakın tarım firmamıza da ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu fuar sayesinde öğrencilerimiz firmalarımızın üst düzey yöneticileri ve insan kaynakları sorumluları ile birebir iletişim kurma fırsatı yakalayacaklar. Sevgili öğrencilerimize de bu fırsatı iyi değerlendirmelerini tavsiye ediyorum.’ diye konuştu.

BİR AY DEĞİL 6 AY STAJ YAPACAKLAR

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek mezun olan öğrencilerine 30 günlük yaz stajı yerine 6 aylık staj yaptıracaklarını belirten Dekan Erkan, ‘Bundan sonra öğrencilerimiz 3 sınıfta değil son sınıfta yani 7. yarıyılın sonunda 6 aylık stajlarını yaparak mezun olacaklardır. Bu sistemle mezun olan öğrencilerimiz yaparak daha donanımlı bir şekilde Antalya’nın ve Türkiye’nin farklı tarım firmalarında ülke tarımına hizmet üretmeye devam başlayacaklardır.’ şeklinde konuştu.

FARKLI KONU BAŞLIKLARINDA SEMİNERLER

Fuar organizasyonu çerçevesinde fuarla eş zamanlı olarak Ziraat Fakültesi konferans salonunda bir dizi seminer de gerçekleştirildi. Sera Konstrüksiyon Donanım ve Ekipman Üreticileri ve İhracatçıları Derneği (SERKONDER) Başkanı Halil Kozan, ‘Türkiye’de Seracılık ve Alternatif Enerji Kaynakları’ konulu semineri, Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Savaş Akcan ‘Gıda Savaşlarını Tohum Kazanacak-Geleceğin Mesleği: Tohumculuk’ konulu semineri, Gübre Üreticileri İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (GUİD) Başkan Yardımcısı Gökhan Uzunoğlu, ‘Her Geçen gün Büyüyen Gübre sektörü’ konulu semineri, Basınçlı Sulama Sanayicileri Derneği (BASUSAD) Başkanı Rahmi Çakarız, Türkiye’de Tarımsal Sulamada Dünümüz, Bugünümüz, Yarınımız’ konulu semineri gerçekleştirdi.

 

Fuar sonunda Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan fuara katılan firmaların stantlarını ziyaret ederek teşekkür belgesi takdim etti.