YÖRSİAD’da Konu “Koçluk Kültürü Ve İş Dünyası’na Katkıları”

70

YÖRSİAD (Yörük Sanayici ve İş İnsanları Derneği) online toplantılarına devam ederken, son toplantı konuğu ICF Antalya Temsilcisi Profesyonel Koç Asena Taniş Ulugergerli oldu. “Koçluk Kültürü ve İş Dünyası’na katkıları” konu başlığından gerçekleştirilen toplantıya konuk olan Ulugergerli, Koçluk hakkında, Koçluk Mesleğinin Küresel görünümü, Koçluk ve sosyal etki, liderlik ve koçluk ilişkisi ve İş dünyasındaki koçluk uygulamaları hakkında üyeleri bilgilendirdi.

Birbirinden özel konuklarımızı üyelerimiz ile buluşturuyoruz 

Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan YÖRSAİD Başkanı M.Aykut Ege yaptığı açıklamasında “ Son dönem yoğun bir şekilde online toplantılarımıza devam ediyoruz. Birbirinden değerli konuğumuzu üyelerimiz ile buluşturuyoruz. Bu toplantımızda konumuz, Koçluk Kültürü ve İş Dünyası’na katkıları ve konuğumuzda ICF Antalya Temsilcisi Profesyonel Koç Asena Taniş Ulugergerli oldu. Konu hepimizi yakından ilgilendiren ve çok gündemde olan bir konu. Birçok meslek gibi koçluk da, iş dünyamızda çok önemli bir yere gelmeye başladı.”dedi.

YÖRSİAD’ın bizim için özel bir yeri var 

YÖRSİAD’ın kendileri için önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden konuk ICF Antalya Temsilcisi Profesyonel Koç Asena Taniş Ulugergerli, Antalya’da kuruldukları 2017 yılında Antalya’da ilk defa kendileri ile bir araya gelerek kendilerine değer veren YÖRSİAD’ın tüm yönetimine teşekkür ederek, koçluğun tanımını yaptı: “ICF tarafından koçluk, günümüzün belirsiz ve karmaşık ortamlarında özellikle önemli olan, kişisel ve mesleki potansiyeli en üst düzeye çıkarmak için ilham veren, düşünmeye teşvik eden ve yaratıcı bir süreçte müşteri ile ortaklık ilişkisi olarak tanımlanmaktadır.”

Eğitimsiz koçlara dikkat edilmeli 

Koçluğun önündeki en önemli engelin eğitimsiz koçlar olduğunu söyleyen Ulugergerli, son dönem Profesyonel Koçluk Hizmetlerinden, yöneticilerin, bireysel çalışanların, iş yer sahiplerinin ve takım liderlerinin daha çok koçluk aldığına dikkat çekti. İş dünyasında koçluğun önemine de değinen Ulugergerli,” ICF Türkiye olarak amacımız koçluk mesleği, koçluğun işlevleri ve topluma katkıları hakkında toplumun farkındalığını yükseltmek ve üyelerinin yetkinlik ve etkinliğini arttırmaktır.Siz ve işiniz için kritik görüşmeleri dönüştürmek, çevik ve öğrenen bir organizasyon olmak, davranış değişikliği yaratmak için koç gibi liderler gerekiyor.”dedi.

Antalya’da Sosyal projelere adım attık 

Konuk Ulugergerli, ICF Antalya Temsilciliği olarak Antalya’da ilk sosyal projsini de hayata geçirdiklerini ifade ederek, AKEV üniversitesindeki gençlere Muratpaşa Belediyesi ile birlikte bireysel gönüllü olarak genç girişimci koçluğu yaptıklarını da söyledi.