Esnaf ve Sanatkara Pozitif Ayrımcılık Anlayışıyla Hizmet Vereceğiz

69

Antalya Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan ilk iade-i ziyaretini Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne gerçekleştirerek AESOB Başkanı Adlıhan Dere ve Birlik Yönetim, Denetim, Disiplin Kurulu üyelerinden esnaf ve sanatkarların durumu hakkında bilgi aldı. 

Antalya Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan, Gelir Kanunları Grup Müdürü Bayram Alkan, Üç Kapılar Vergi Dairesi Müdürü Orhan Zingal, Düden Vergi Dairesi Müdürü Medeni Yakut Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni ziyaret etti. Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan ve beraberindeki heyet AESOB Başkanı Adlıhan Dere ve Birlik Yönetim, Denetim, Disiplin Kurulu üyeleriyle gerçekleştirilen toplantıda esnaf ve sanatkarların her zaman yanında olacaklarını onların haksız rekabete uğramaması için özellikle turizm bölgesi olması hasebi ile sezonluk iş yerlerinin açıldığını da dikkate alarak kayıt dışı faaliyetlerin önlenmesi amacıyla mücadele edeceklerini vurguladılar. 

Vergi bilincinin arttırılmasının ve kayıt dışılığın önlenmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan AESOB Başkanı Adlıhan Dere, “Öncelikle Antalya Vergi Dairesi Başkanımız İlhan Karayılan’a, ilk iade-i ziyaretini Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimize gerçekleştirmiş olmasından dolayı teşekkür ediyorum. Bugün hem bir tanışma hem de esnafımızın genel durumunu değerlendirme amacıyla bir toplantı düzenledik. Burada esnaf ve sanatkarlarımızın yaşamış olduğu sorunları genel itibariyle değerlendireceğiz. Öncelikli amacımız kayıt dışılığın önlenmesi ve her türlü kaydını gerçekleştirmiş, vergisini veren esnafımızın hak ve menfaatlerinin korunması. Önümüzdeki günlerde Kaş’tan Gazipaşa’ya kadar merkez ve ilçelerimizde de Oda Başkanlarımızla bir araya gelerek toplantılar gerçekleştireceğiz. Bizler, verginin kutsal olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz. Vergi ödeme alışkanlığı kazanıldığı takdirde ekonomiye birçok artı değer kazandırılıyor. Ben bir kez daha Vergi Dairesi Başkanımız İlhan Karayılan ve Vergi Dairesi Müdürlerimize teşekkür ediyorum, çalışmalarında kolaylıklar diliyorum.” dedi.

Bir taraftan“ Mükellef Odaklı Hizmet Anlayışı” diğer taraftan“Kayıt Dışı Çalışmaya Sıfır Tolerans” 

Esnaf ve sanatkarların Ahilik kültürü geleneğinden geldiklerini ve toplumun nabzını tutmada en önemli adres olduklarını belirten Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan, , “Esnaf ve sanatkarlarımız bizler için çok önemli bir konuma sahip. Dolayısıyla ilk ziyaretimizi de Türkiye’nin 4. büyük Birliği olan Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimize gerçekleştiriyoruz. Ahilik kültürünü yaşatan, gelecek nesillere aktaran esnafımız bizim için çok değerli. Esnaf ve sanatkarlarımıza yönelik gerçekleştireceğimiz çalışmalarda bizler de bu kültürü benimseyecek, her zaman esnafımızın yanında olacağız. Birlik Başkanımız ve Oda Başkanlarımızla sürekli iletişim halinde olarak kurumlar arası diyalogu en üst seviyeye çıkaracağız. Kayıt dışı çalışmaya sıfır tolerans göstererek her zaman esnaf ve sanatkarlarımızın yanında yer alacağız. Vergi Dairesi kayıtlarımız ile sizlerin tuttuğu sicil kayıtlarının örtüşmesi bizim için esas olandır. Herhangi bir usulsüzlük yaşanmaması amacıyla gerekli tedbirleri alacağız. Sürekli iletişim halinde olarak esnafın ağırlıklı olduğu Antalyamızda gerekli kontrol ve denetimler ile esnafımıza pozitif ayrımcılık anlayışıyla hizmet edeceğiz. Esnaf ve sanatkarlarımızın haksız rekabete uğramasına izin vermeyeceğiz. Buradaki amacımız vergi bilincinin oluşturulması, mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunun sağlanması ve kayıt dışı ekonomi ile mücadele bilincinin oluşturulması hedefiyle Gelir İdaresi Başkanlığımız tarafından çeşitli tanıtım ve bilgilendirmeleri gerçekleştirmek, mükelleflerimizin, esnafımızın sorun ve taleplerini çözüme kavuşturmak. Sizlerin bugünkü talepleri ve AdlıhanBaşkanımızınbahsettiği toplantılar doğrultusunda gerekli çalışmaları en kısa süre içerisinde gerçekleştirip sonuçlarını sizlerle paylaşacağız. Misafirperverliğiniz için teşekkür ediyor, tüm esnafımıza hayırlı işler diliyorum.” dedi.

Toplantı kapsamında söz alan Oda Başkanları, kayıt dışılığın önlenmesi amacıyla gerekli kontrollerin yapılması, haciz işlemlerinde borç miktarından fazla miktarda haciz yapılmaması, Pandemi sürecinde e-haciz işlemlerinin durdurulması, denetim ve kontrollerin yerinde yapılması, internet üzerinden ve kaçak bir biçimde gerçekleştirilen faaliyetlerin önlenmesi, maliyeden vergi kaydını kapatan esnafların kapanış işlemleri için Odalara yönlendirilmesi, defter hadlerinin yükseltilmesi yönündeki taleplerini ilettiler.