ANTALYA’DA TURİZM HAREKETLİLİĞİ DEVAM EDİYOR!

31

Yeni normalleşme sonrasında alınan tüm tedbirler ile Antalya’da turizm hareketliliği devam ediyor. % 50 oranında tesislerin açık olduğu Antalya’da Rusların yoğun ilgisi dikkat çekiyor. İyi bir Eylül ayı geçirdiklerini belirten POYD (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) Başkanı Ülkay Atmaca, Ekim ayı için rezervasyon ve taleplerin gayet iyi gittiğini ve ikliminde uygun olması durumunda Kasım ayından da umutlu olduklarını söyledi.

Daha fazla istihdam sağlamak için mücadele ediyoruz!

POYD (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) Başkanı Ülkay Atmaca yaptığı açıklamasında “1 Haziran’daki normalleşme sürecinin ardından Temmuz ayından itibaren birçok otellerimiz açılmıştı. Önce Almanya’nın sonra Rusya’nın da uçuş yasaklarını kaldırmasından sonra, özellikle Rusların yoğun talepleri sonrasında açmamayı planlayan birçok tesis de açmış oldu. Antalya’da % 50 civarında tesisimiz açık durumda. Bu arada kısa süreli çalışma süresi iki ay daha uzatıldı. Bu da açık olmayan oteller açısından bir nebzede olsun can suyu oldu. İyi bir eylül ayı geçiriyoruz. Ekim ayı için rezervasyon ve talepler gayet iyi gidiyor şu anda. Eğer iklimde de çok ciddi bir sorun olmaz ise iyi bir Kasım da olacağını düşünüyorum. Şu andaki göstergeler bu yönde. Bu yıl en büyük amacımız para kazanmak değil, tesislerimizi açabilmekti. Şu anda tesislerimizi açtık. Daha fazla istihdam sağlamak için mücadele ediyoruz. Covid-19 tedbirleri ve Güvenlik sertifikası kuralları gereğince servis veriyoruz. Zaman zaman zorlandığımız yerler var ancak bütün tesislerimiz şu ana kadar bu durumu başarı ile uyguladılar. Bu yüzden ben hem güvenli turizm sertifikasının hazırlanmasında hem de uygulanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Belge kapsamında hizmetimize devam ediyoruz.  Tüm misafirlerimiz ülkelerine gayet mutlu döndüler. Bu da işin en güzel tarafı”dedi.

Bu konuda sürekli bir denetim var!

Otellerin güvenli turizm sertifikası kapsamında çok ciddi denetimler geçirdiğine de dikkat çeken Ülkay Atmaca, Misafirlerin gönül rahatlığı ile tatil yapabileceklerini söyleyerek “ Güvenli turizm Sertifikası kapsamında ilk başladığımızda nasıl yapacağız, nasıl edeceğiz ile ilgili bir takım sorunlar vardı ama , Covid herkeste bir korku yada en endişe yaratmaya devam ettiği için beklediğimizden daha fazla misafirlerimiz aldığımız bu önlemlere dikkat ettiler ve etmeye de devam ediyorlar.  Zaman zaman kurallara uymayan misafirler birbirlerini uyarıyorlar. Hizmet sektörü için önemli bir gelişmeydi. Ben beklediğimden çok fazla reaksiyon aldım. Kurallara uyma, sosyal mesafe, misafirin gıda ile irtibatının tamamen kesilmesi, sıraya girip yemeğini alması. Bu konular daha önce şikayete konu olurken şimdi benimsenmiş durumda ve otellerde çok başarılı bir şekilde uygulanıyor. Bu konuda sürekli bir denetim var. İnanılmaz denetleniyoruz. Bakanlık tarafından, valiliğimiz ve Kaymakamlıklarımız tarafından , bütün devlet kurumları tarafından bu konu çok ciddi bir şekilde denetleniyor. Misafirlerimiz gönül rahatlığı ile tesislerimizde tatil yapabilirler” dedi.

Atık oranı ciddi oranda azaldı!

Güvenli turizm sertifikası gereğince uygulanan kurallar sonrasında özellikle restauratlarda atık oranın ciddi anlamda azaldığına da dikkat çeken Başkan Ülkay Atmaca “ Hem yiyecek anlamında, hem içecek anlamında, misafirlerimize personelimiz tarafından servis etmemiz nedeniyle, atık oranı ciddi oranda azaldı. Çünkü insanlar bu konuda daha temkinli ve bilinçli olduğu için hem yiyecek hem de içecek anlamında tüketim daha da azaldı” diye konuştu.