Antalya Güçbirliği PlatformuDr.Fahrettin Koca

46

Antalya Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşları Güç Birliği Platformu 2004 yılında Antalya Valisi Sayın, Alâaddin Yüksel’in destekleri ile Antalya’da hizmet eden 110 Gönüllü Sivil Toplum Kurulmuştur. STK Birlikteliği 2013 yılında da yasal statü kazanmıştır.

 

GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU’nun amacı; Toplumun tüm dinamiklerini kucaklayan misyonu ile Antalya’nın yönetim, eğitim, sağlık, kültür, sosyal, güvenlik, ticaret ve siyaset gibi konularını, en üst düzeydeki yöneticileri ile masaya yatırarak, toplumun sesi ve aynası olmaktır.

Sivil Toplum Örgütleri basından sonra toplumun sesidir. Demokrasilerin temel taşlarından biridir. Batıda Demokrasinin yerleşmesinde insanların STK’larda örgütlenerek, yönetimlere katkı vermesi ile çabuklaşmıştır. Gelişmiş batı ülkelerinde bugün bir kişi asgari 6 STK’ya üyedir.

O nedenle içinde bulunduğumuz pandemi dönemine ilişkin görüşlerimizi, bugüne kadar başarılı bir kriz yönetimi sergileyen kamu yöneticilerine bildirmemiz de yurttaşlık görevimizdir diye düşünmekteyiz.

Covit-19 ya da Corona Virüs birdenbire hayatımızın en önemli gündem maddesi olmuştur. Türkiye başından beri, Sayın Cumhurbaşkanımız ve yüksek şahsınızın olağanüstü çabaları ile bu sınavı bugüne kadar başarı ile vermiştir. Antalya’daki sivil toplum örgütleri olarak başta  Sayın Cumhurbaşkanımıza ve yüksek şahsınıza , ve dahi  bu süreçte olağanüstü bir başarı öyküsü yazan tüm sağlıkçılarımızı kutlamak, onlara şükran duygularımızı iletmek isteriz.

 

Ancak;

Virüsle mücadele 1. Kademden 2. Kademeye geçtiğimiz şu dönemde 7 ilde hem hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmasını, Turizmin başkenti Antalya’ya seyahat serbestinin sağlanması, AVM’lerin açılmasını, futbol müsabakalarının başlatılmasını, hafta sonu kısıtlamaları benzeri son kararlara destek vermediğimizi belirtmek isteriz. Başarı grafiğini en tepeye çıkardığımız bir dönemde bu tür kararların virüs belasının yeniden pik yapmasına neden olabileceğine inanıyoruz. Hafta sonu kısıtlamalarından toplumda kimse rahatsız değildir. Camilerimizin bile açılmadığı bu süreçte, sadece giyim-kuşam ve eğlence için yığınların akın edeceği AVM’lerin açılması bizce çok mantıklı değildir. Üstelik AVM’lerde yiyecek-içecek ünitelerinin açılmaması, AVM’lerin neden açılacağı sorusunu akla getirmektedir.

Yürütme Kurulumuzun aldığı karar ile;  STK temsilcileri olarak bir süre daha aynı uygulamaların devam ettirilmesini, insanların aynı hassasiyet içinde olmalarını, Bilim Kurulu’nun da bu fikirde olduğunu belirtir ve sözlerimizi bir uzmanın not defterinden önerileri ile tamamlamak ve gereğini arz etmek isteriz:

-AVM lere gitmenizi önermem.

-Maskesiz kalabalık ortamlara girmenizi önermem.

-Tatil için hazırlandığı iddia edilen otellere gitmenizi önermem.

-Haziran bitene kadar özellikle küçük çocuklarınızı okullara göndermenizi önermem.

– Misafirliğe gitmenizi, bayram ziyareti yapmanızı önermem.

-Covid-19 temaslısıysanız evden çıkmanızı önermem.

-Özellikle yaşınızı başınızı almışsanız ve ek hastalığınız varsa önlemleri gevşetmenizi önermem.

-Açlıkla terbiye olsanız bile lokantalara gitmenizi önermem.

-İstanbul’daysanız şehir dışına çıkmanızı, değilseniz İstanbul’a gelmenizi önermem.

Salgın bitmedi, belki pikimizi bile yapmadık. Bu tür hastalıklarla ilgili siyaset yapılmaz. Bitti dendiğinde bitmiyor, örneklerini Batıda yaşıyoruz.  Dalga dalga büyüyerek gelmemesi bizim elimizde.

Saygılarımla

Antalya Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşları

GüçbirliğiPlatformu  Üyeleri adına,

 

Yürütme Kurulu Başkanı ve AYÇOV Vakfı Başkanı