‘Taşeron istihdamı yerine, iş bekleyen uzman teknikerlere kadro açılmalı’

40

Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, tüm dünyayı etkileyen Korona virüs (Covidf-19) pandemisiylemücadelesi nedeniyle Sağlık bakanlığında yeni kadrolar açılmasını çok doğru bulduklarını belirterek, ‘Sağlıkta ‘Taşeron istihdamı yerine, iş bekleyen uzman teknikerlere kadro açılmalı’ dedi ve Sağlık Bakanı Koca’ya yıllardır, iş ve kadro bekleyen Fizik tedavi teknikerlerinin yetersiz kontenjanlarınısordu.

Hasan Subaşı, TBMM başkanlığına, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın cevaplandırması istemi ile verdiği soru önergesinde, bakanlığın Korona virüs (Covidf-19) pandemisiyle mücadelesinde bugüne kadar başarılı olduğunu vurgulayarak; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 19 Kasım 2019’da 18 bin civarında yardımcı Sağlık personeli alınacağı açıklamasını da hatırlatıp şunları dile getirdi:

’’14 Ocak 2019 tarihli soru önergemizde, ülkemizde atama bekleyen 26 bine yakın Fizik Tedavi Teknikeri olduğu ve atamalarında Fizik Tedavi Teknikerlerine daha yüksek sayıda kadro ayrılması gerektiğini vurgulayarak, Bakanlığınıza soru yöneltmiştim. Mevcut durumda, sağlık kuruluşlarında taşeron vasıtasıyla istihdam sağlandığı haberleri görülmektedir. Bu konuda eğitim almış, uzman Fizik tekniklerine daha fazla kadro ayrılarak, etkin mücadele ve sağlık altyapısının güçlendirilmesi hem de mağduriyetlerin giderilmesi mümkün olacaktır. Bu bilgiler ışığında;

  • Kasım 2019 tarihinden bu yana Fizik Tedavi Teknikerlerine ayrılan kadro ne kadardır? Ve kaç yeni Fizik Teknikeri işe kadroya alınmıştır?
  • Yeni yapılacak alımlarda, Fizik Teknikerlerine, ne kadar kadro ayrılması öngörülmekte olup, sayının artırılması yönünde çalışmalarınız var mıdır?
  • Bakanlığınız, sağlık kuruluşlarında taşeron istihdamı yerine, uzman teknikerlere kadro açılması ve mağduriyetlerin giderilmesi konusunda ne gibi çalışmaları vardır?’’