Sevgili Antalyalılar

43

Milli egemenliğimizin ve bağımsızlığımızın sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. yılı ile Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağanı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nıbüyük bir onur, gurur ve heyecanla kutluyoruz. Bir asrı geride bırakan geçmişiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli kurumlarından biri olan, demokrasimizin kalesi TBMM’nin 100. Yılı kutlu olsun.

 

Bundan 100 yıl önce vatanın varlığı ve bağımsızlığı, Türk Ulusunun kurtuluşu için Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde yola çıkan vatanseverler, işgal şartları altında bir araya gelerek millet iradesine dayalı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışını gerçekleştirmiştir. “Egemenlik, Kayıtsız Şartsız Milletindir” ilkesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin varoluşunun temel dayanağı olmuştur. Aldığı kararlar ve yaptığı fedakarca çalışmalarla milli mücadeleyi de yürüten bu Gazi Meclis, ulusal egemenliğe dayalı yeni bir devletin temellerini atmıştır.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkanlığında,  23 Nisan 1920’de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi bir asırdır milli egemenliğimizin ve bağımsızlığımızın sembolüdür. Bizlere Türkiye Cumhuriyeti’ni armağan eden Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, milli mücadelemizin tüm kahramanlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle anıyorum.

 

Kıymetli Çocuklar

 

Her yıl büyük bir coşku ve heyecan içerisinde kutladığımız, Atatürk’ün sizlere armağanı olan 23 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl evlerimizde kutlayacağız. Ama içinde bulunduğumuz şartlar bu gurur ve coşkuyu doyasıya kutlamamıza engel değil.23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100’üncü yıl coşkusu kapsamında Büyükşehir Belediyesi olarak Antalya’mızın dört bir yanını bayraklarla ve Atatürk posterleriyle süsledik. 23 Nisan coşkusunu evlerinde yaşayacak olan çocuklarımız ve hemşehrilerimiz için ev ev gezerek Türk Bayrağı dağıttık. Antalya Büyükşehir Belediyesi Bando ve Orkestrası gezici otobüsle Antalya’nın her köşesinde konser veriyor. Sizleri de balkonlarınızı bayraklarla süsleyerek 23 Nisan coşkusuna ortak olmaya davet ediyorum.

 

Değerli Antalyalılar

 

Tarihi bir sürece tanıklık ettiğimiz bugünlerde tüm dünya sevginin, barışın, birlik ve beraberliğin önemini çok daha iyi anladı. Coşkuyla kutlayacağımız nice 23 Nisan’larda  buluşmak dileğiyle, tüm çocuklarımızın ve hemşehrilerimin Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyor, sağlıklı günlerde yeniden sizlerle bir arada olmayı diliyorum.