İş makinesi file dönüştü çocuklarla 23 Nisan’ı kutladı

19

Antalya’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkusu,Muratpaşa Belediyesi’nin korona virüse karşı sokakları dezenfekte eden iş makinelerini, çocuklar için ejderha ve file dönüştürdüğü, balonlarla süslediği konvoyla yaşandı. Belediye Başkanı Ümit Uysal da eşi Ümran Uysal’la konvoya balkonlardan eşlik eden çocukları ve Antalyalıları selamladı. 

Bu yıl aynı zamanda TBMM’nin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümünün de kutlandığı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı heyecanı, Antalya’da, Muratpaşa Belediyesi’nin düzenlendiği konvoyla erken başladı. Muratpaşa Belediyesi, salgın dolayısıyla evlerinden çıkamayan çocuklarının uzun süredir balkonlardan seyrettiği cadde ve sokakları ilaçlayıp dezenfekte eden iş makinelerini 23 Nisan’da onlar için süsledi. Kepçeler ejderhaya, kamyonlar dev kulakları ve hortumuyla file dönüştü, balonlarla süslendi.

Muratpaşa Belediyesi’nin 23 Nisan konvoyu hareket öncesinde Muratpaşa Atatürk Kent Meydanı’nda, sosyal mesafe kuralları gözetilerek kısa bir tören düzenlendi. Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın eşi Ümran Uysal’la birlikte katıldığı törende belediye meclis üyeleri ve sınırlı sayıda belediye çalışanı yer aldı.

HALKIMIZA ARMAĞAN

Törende Başkan Uysal, Atatürk Anıtı’na çelenk sunarken yaptığı konuşmada Atatürk’ün “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” şiarını bütün ülkeye vazgeçilmez bir şekilde nakşettiğini söyledi. Bunun nedeninin gelecekte halkın kendi kimliğini, ulusun kendi şahsiyetini kazanması ve geliştirmesi olduğunu belirten Başkan Uysal, “Kendi geleceğine sahip çıkması içindir. Herhangi bir kişiye herhangi bir zümreye kendi egemenliğini teslim etmemesi içindir. Halkımıza verilmiş bir armağandır. Halkımıza verilmiş bir mesajdır” diye konuştu. Başkan Uysal, şöyle konuştu:

“Egemenliğin ulusta olması, halkta, millette olması ve bunun sağlıklı tahakkuku Türkiye’miz için çok önemlidir, çok değerlidir. İnsanların özgürce fikrini ifade edebildiği, insanların özgürce haber alabildiği, sağlıklı her kaynaktan her sesi dinleyebildiği, insanların kendilerini ifade ettikleri için hiçbir sıkıntı çekmedikleri, herkesin her fikri genişçe konuşulabildiği, tartışılabildiği, hiçbir baskının söz konusu olmadığı, yargının tamamen tarafsız olduğu, hakemlik görevini yerine getirdiği ideal bir ortamda milletimizin duyguları, iradesi milletimizin yönetimine yansır. İşte ifade edilen budur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk,‘Egemenlik kayıtışız şartsız milletindir’ derken millete armağan ettiği şey budur. Özgür iradesi ile geleceğini kurabilme, özgür iradesi ile iktidarları şekillendirebilme, özgür iradesi ile millet olarak kenetlenebilme ve çocuklarının geleceğini planlayabilme. İşte budur. O yüzden çok vazgeçilmezdir.”

ÇOCUKLAR BALKONDA KONVOY SOKAKTA

Başkan Uysal’ın konuşmasının ardından Muratpaşa Belediyesi’nin 23 kilometre süren konvoyu kent meydanından hareket etti. Tekelioğlu, Burhanettin Onat, Mevlana, 100. Yıl, Güllük, Atatürk gibi kentin en işlek caddeleri boyunca devam eden ve yaklaşık 50 iş makinesinin yer aldığı konvoy, 23 Nisan’ı şarkılar ve marşlarla kutlarken Başkan Uysal da eşi Ümran Uysal’la birlikte balkonlarından çocuklarıyla birlikte kendilerine eşlik eden Antalyalıları selamladı.Antalyalıların balkonlarından 23 Nisan konvoyuna ilgisi yoğun oldu. Esnaf, Mevlana Caddesi’nde konvoyu meşalelerle karşılarken Memurevleri Mahallesi’nde de balkonlardan gül yaprakları atıldı.