AESOB Başkanı Adlıhan Dere: E-Fatura SistemiErtelenmeli

473

AESOB Başkanı Adlıhan Dere, E-Fatura ve E-Arşiv Fatura sisteminin esnaf ve sanatkarlara büyük bir külfet oluşturduğunu belirterek ertelenmesi gerektiğini ifade etti.

E-Fatura ve E-Arşiv Fatura sisteminin 1 Ocak’ta uygulamaya başlamasının esnaf ve sanatkarlara büyük bir külfet olduğunu aktaran AESOB Başkanı Adlıhan Dere, “E-arşiv fatura uygulamasının bütün esnafın internet ve diğer teknolojik alt yapısı tamamlanıncaya kadar ertelenmesi gerekir. Kulağa hoş gelse de Türkiye gerçeklerinden uzak olan bu uygulama sadece esnafa ceza kesme uygulaması haline dönüşür, başka da bir işe yaramaz.” dedi.

“Esnaf ayakta kalma mücadelesi veriyor”

Vergi mükellefi olanlara 5.000 TL, mükellef olmayanlara 30.000 TL’nin üzerinde yapılan satışlarda faturanın elektronik ortamda düzenlenecek olmasının, herkes için uygulanabilir olmadığının altını çizen AESOB Başkanı AdlıhanDere, “Zincir marketler karşısında ayakta kalma mücadelesi veren bakkal, manav, kasap gibi esnafımız, yakınındaki bir işyerine, örneğin bir lokantaya toplu satış yapar ve 5 bin TL’nin üzerinde fatura kesmesi gerekirse bu faturayı internetten elektronik ortamda kesmesi gerekiyor. Oto sanayide kaporta tamircisi bir esnafın, ayda bir kere gelen kaporta tamir işinden dolayı internet üzerinden fatura kesmesi gerekiyor. Vergi idaresi, her esnafın yanında bir mali müşavir çalışıyor zannediyor. Oysa esnafın çırak çalıştıracak imkanı bile yok, dahası bilgisayarı ve interneti hiç yok.” dedi.

E-arşiv fatura uygulamasının kayıt dışı ekonomiyi artıracağını da iddia eden AESOB Başkanı Adlıhan Dere, “Esnafımız ilk cezayı yedikten sonra 5.000 TL’nin üzerinde fatura kesmemek için ya toplam fatura tutarını ayrı ayrı günlerde kesecek ya da hiç fatura kesmeyecek. Bu da kayıt dışılığı artıracak. Anlık olarak faturanın elektronik ortamda kesilmesinden farklı olarak 3 ayda bir esnaf odalarımızda verilen muhasebe hizmetleri sırasında bu faturalar kayda giriliyor. Bu nedenle de elektronik ortamda fatura düzenlenmesinin bir anlamı kalmıyor. Dolayısıyla bu uygulamaya bir an önce son verilmeli veya uygulanabilir bir sistem getirilinceye kadar ertelenmelidir.” sözlerine yer verdi.