KONAKLAMA VERGİSİ VERİMLİ KULLANILMAZSA DA SADECE BİR YÜKE DÖNÜŞÜR!

286

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal turizmdeki gelişmeleri Halil Öncü’ye değerlendirdi. Bu yıl 10-13 Ekim tarihleri arasında 4’üncüsü düzenlenen Kaleiçi Antik Kentler Festivali ile kültür ve sanat tutkunlarının Antalya’ya geldiklerini ve başarılı bir tanıtım gerçekleştirdiklerini söyleyen Başkan Ümit Uysal, Muratpaşa’da turizmi anlattı ve konaklama vergisi konusunda da görüşlerini açıkladı.

 Modern hayatın baskısı, antik kentleri geriletiyor!

Dünyanın en başarılı kıyı turizmini Türkiye’nin ve Antalya’nın yaptığına dikkat çeken Başkan Ümit Uysal, kent merkezlerinin de farklı bir turizmi yapabilecek kalitede olduğunu söyledi. Muratpaşa Uluslararası yaşayan Antik Kentler Festivali’nin bu amaca hizmet ettiğini söyleyen Bakan Uysal, “Bölgemizde bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz Uluslararası yaşayan Antik Kentler Festivali bu işe yarasın diye yapıldı. Ayrıca yaşayan antik kentlerin sorunları da ortada. Bu festivale katılan şehirlerimiz bir çok farklı ülkeden geldiler. Onlar aslında benzer sorunları ifade ediyorlar. Çok farklı idarelerin yetki karmaşası, yeterince restorasyon bütçesi ayrılmaması gibi değişik, aslında her ülkede olan sorunlardan söz ediliyor. Bunları dayanışma içinde çözmemiz gerekiyor. Modern hayatın baskısı, antik kentleri geriletiyor. Bunlar hep ortak sorunlar. Ayrıca düzenlediğimiz bu Antik Kentler Festivali ile bir turizm hareketi de üretmiş oluyoruz. Bu senede yoğun bir misafirimiz vardı. Delegasyon dışında turist grupları da geldi. Gelecek sene daha da iyi olacak diye düşünüyorum. Bu yıl çok başarılı geçti. Bir gün boyunca antik kentler forumu yaptık. 48 şehir oy birliği ile bir deklarasyona da imza attık. Beraber bir arkeoloji dergisini İngilizce Türkçe olarak dağıttık. Kentlerin kendilerini gördükleri bir dergi oldu. İkinci sayıyı da başka bir antik kent olan Polonya kenti üstlendi. Bütün derdimiz gerçekten hem Antik kentlerimizi, hem de kültürümüzü korumak ve tanıtmak ayrıca bir turizm ticaret ve kültür alışverişine sahip olunmasını sağlamak” dedi.

Konaklama Vergisi verimli kullanılmazsa da sadece bir yüke dönüşür!

Son dönem tartışılan Konaklama Vergisi konusunda da görüşlerini açıklayan Başkan Ümit Uysal, “Geçekten müşteri üretmekte, talep üretmekte kullanılırsa her kuruşu turizmcimize fazlası ile geri döner. Ama verimli kullanılmazsa da sadece bir yüke dönüşür. Uygulamayı görmek lazım. Sistem tartışmasının bundan sonra bir anlamı yok. Çıktı mevzuat ve toplanıyor. Bu saatten sonra şuna odaklanmak lazım. Toplanan paralar doğru harcanacak mı? Gerçekten müşteri arttırıcı, talep üretici şekilde harcanacak mı? Ona bakmak lazım. Kentlerin zaten ciddi tanıtımı yok, destinasyon tanıtımı yok. Tek tip turizme odaklanmış durumdayız. İyi ki onu da yapıyoruz ve bu konuda da hayli başarılıyız. Tek tip turizm aslında bizim ülkemizin çok küçük bir kısmı. Burdur ve Isparta’yı da sayarsak bölgemizde 400 antik kent var. Onların hakkını vermemiz, oraları ziyaretçilerin daha çok ziyaret ettiği bir hale getirmemiz lazım. Şu anda bu konuda çok parlak sayılarda değiliz” diye konuştu.