12. Kalkınma Planı, Meclis’te kabul edildi

2

2024-2028 dönemini kapsayan 12. Kalkınma Planı TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Planın TBMM Genel Kurulundaki görüşmelerinde, Planın Cumhurbaşkanlığına geri verilmesine ilişkin 29 önerge verildi. Önergelerden 8’i geri çekildi, görüşülen diğer önergeler ise kabul edilmedi.

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından yapılan oylamada, 12. Kalkınma Planı TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Plan’ın kabul edilmesinin ardından yaptığı teşekkür konuşmasında, 2053 vizyonu çerçevesinde uzun vadeli yol haritası olan Plan’a TBMM iradesiyle son şeklinin verildiğini belirtti.

“CUMHURİYET’İMİZİN YENİ YÜZYILINA GÜÇLÜ BİR BAŞLANGIÇ YAPACAĞIMIZA İNANIYORUM”

Değerlendirmeleriyle katkıda bulunan tüm milletvekillerine teşekkür eden Yılmaz, Dünyanın yeni sınamalarla karşı karşıya olduğu şu dönemde Cumhuriyet’imizin yeni yüzyılına güçlü bir başlangıç yapacağımıza inanıyorum. Bu doğrultuda kızıl elmamız, milletimizin asırlık hayallerinin ifadesi olan Türkiye Yüzyılı’dır. 2053 vizyonu çerçevesinde tasarlanan 12. Kalkınma Planımız, Cumhuriyet’imizin yeni yüzyılında ileriye dönük karar alma süreçlerimizde yol gösterici temel dokümanımız olacaktır.” diye konuştu.

Genel Kurulda daha sonra, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine başlandı.

AK PARTİLİ RESUL KURT: 12. KALKINMA PLANI HAYIRLI OLSUN

2024-2028 yılları arasını kapsayan 12. Kalkınma Planı TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. 2053 vizyonuyla çalışmaları yürütülen, Türkiye’nin gelecek 5 yılına dair yol haritasını ortaya koyan 12’nci Kalkınma Planı Sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ve iş dünyasının katkılarıyla hazırlanmasını müteakip TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülerek kabul edilmesinin ardından TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın katılımlarıyla TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen 12’nci Kalkınma Planı Genel Kurul görüşmelerinde Plan ve Bütçe Komisyonu Özel Sözcüsü olarak Adıyaman Milletvekili Doç. Dr. Resul Kurt’ta katıldı.

Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi AK Parti Adıyaman Milletvekili Resul Kurt, “Ekonomik dengeleri bozucu mahiyette olan ve enflasyonu besleyen tüketim artışlarını önleyecek uygulamalar hayata geçirilecek, Dalgalı döviz kuru rejimi sürdürülecek, finansal istikrarın fiyat istikrarını gözetecek şekilde ekonomiyi desteklemesi sağlanacak, Kamunun uygun koşullarda sağladığı konut kredileri ilk kez konut edinimini destekleyecek, dar ve orta gelirli vatandaşlar için belirli standartlarda ve uygun fiyat aralığında olacak şekilde yeni başlayan projelere yönlendirilecek, Belirli bir sayının üstünde konut sahipliğine yönelik kredi kısıtlaması gibi uygulamaların etkinliği artırılacak, Konut ve iş yeri kiraları ile ikinci el araçların satışına ilişkin idari kayıt eksikliklerinin giderilmesi sağlanacak. Ülkemiz ve vatandaşlarımız için önemli bir düzenleme olan 12’nci Kalkınma Planı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmiştir. Türkiye Yüzyılı’na giden yolda devletimize ve milletimize rehberlik edecek 12’nci Kalkınma Planı’nın hayırlı olmasını diliyorum.” açıklamasını yaptı.