Antalya Paskalya’yı iyi geçiriyor bayramdan da umutlu

32

Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle turizmin diken üstünde olduğu Antalya’da, yaz sezonu öncesi Paskalya Bayramı umut oldu. 2020 yılının nisan ayında sadece 905 kişinin geldiği kenti, bu sene henüz nisan ayı sona ermeden 300 bine yakın turist ziyaret etti. 

DHA’dan Mehmet Çınar’ın haberine göre Avrupalı turistler Paskalya tatilinde İspanya, Portekiz, Yunanistan ve Türkiye sahillerini doldurdu.

Konuyla ilgili bilgi veren Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz “Nevruz döneminin hemen arkasından başlayan Paskalya, Antalya’ya can simidi oldu. Ukrayna’nın hiç olmadığı, Rusya’nın da ancak kısıtlı seferlerle turist gönderebildiği bu dönemde Almanya günde 50 üzerinde uçuşla eski günlerine geri döndü” diyor.

Yavuz, “Görünen o ki; pandeminin sona ermesi, savaşın güncelliğini kaybetmesi üzerine 2 yıldır Paskalya tatili yapamayan Avrupalı turistler, kendilerini güneşli Akdeniz ülkelerine attı” ifadelerini kullandı. 

Yavuz, “Hristiyanların ‘Yumurta Bayramı’ olarak da bilinen Paskalya Bayramı, nisan ayı ilk haftası başlayıp, ay sonuna kadar devam eden dini bir bayram. İki yıldır Avrupalılar pandemi güzünden bu tatili, uçuşların kapalı döneme gelmesi nedeniyle yapamıyordu. Avrupalıların ana tatillerinden biri Paskalya ortalama 1 hafta sürer. Paskalya tatiline yönelik gelişler nisan ayı sonuna kadar sürecek ve Antalya, nisan sonunu 600 binle kapatabilir” diye konuştu.

Bu arada iç turizmde de bayram rezervasyonlarının iyi gittiği belirtiliyor.