Ömer Başkan “Korkuteli’miz için duyumlarla siyaset yapmayın”

16

Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek, Arasta Çarşısı ve Pazaryerinin yıkımının yasal dayanağı olmadığı, sürecin tamamlanmadığı gibi iddialara; “Korkuteli’miz için duyumlarla siyaset yapmayın” diyerek düzenlediği basın toplantısında belgeleri ile cevap verdi.

Ömer Başkan’ın ev sahipliğinde Korkuteli’ de bir otelde pandemi önlemleri ve sosyal mesafenin azami ölçü de alındığı basın toplantısına; MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, MHP Antalya İl Başkanı Hilmi Durgun, MHP Korkuteli İlçe Başkanı Medine Yapılmışev’de katıldılar. Toplantının açılışını MHP Antalya İl Başkanı Hilmi Durgun yaptı. Durgun; 2021 yılının sağlık, huzur, mutluluk getirmesini dileyerek toplantıya katılan tüm basın mensuplarına teşekkür ederek sözü ev sahibi Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek’e bıraktı. Ömer Başkan; Değerli basın mensupları, ekranları başında bizleri izleyen çok değerli Antalyalılar hepsini hoş geldiniz. 22 aylık yerel yönetim sürecinde son bir aydır ilçemizde biraz sonra neden sonuç ilişkisini göreceğimiz bazı gelişmeler üzerine belgeleri ile rakamları ile mantığı ile sosyolojisi ile bir değerlendirme yapacağız. Son bir aydır ilçemizde özellikle Arasta Çarşı esnafımız ve pazarcı esnafımız ile ilgili bazı spekülasyonlar bilgiye dayalı olmayan açıklamalar ve en sonunda geçen hafta CHP’nin Milletvekili ve il başkanı buraya gelerek vermiş olduğu açıklamalar var. Bu açıklamalar ile ilgili gerçekleri size anlatmadan önce bu psikolojiye nasıl gelindi Millet İttifakının paylaştığı bu psikolojiye niye girdi. Bunun sebebi alt yapısı nedir diye soru işareti kalmasın. Kısaca 22 ayı özetleyelim.” Dedi.
 
 Başkan İşlek, Karşıyaka Parkı, 1071 Alpaslan Yüzme Havuzu ve Spor Yerleşkesi, Altuncan Hatun Kadın Merkezi, Kapalı Hayvan Pazarı, Evlilik Parkı, Belde Belediyelerin Hizmete açılması, Cumhureli Seyirpark, Kanal Korkuteli, Araba Pazarı, İmar ve Kentsel Tasarım ve Doğalgaz ve belediyenin gelir gider tablosu ile ilgili kısa kısa bilgiler verdi.  Belediyenin hizmetleri ve projeler ile ilgili bilgiler veren Ömer Başkan daha sonra CHP’li Arı’nın Pazaryeri ve Arasta ile ilgili iddialarına belgeleri ile cevap verdi.
Ömer Başkan “ Muhittin Böcek başkanımıza telefonda defalarca dedim.”
Ömer Başkan; Bizim arasta Çarşımız içinde 2008 yılında yapılmış olan Kapalı Pazar Yerimiz var. Toplam 5 buçuk dönüm bir alanda bu alanla ilgili belediyeyi devir aldığımız zaman benden önceki belediye başkanlarının yaptırdığı bir şey var. Korkuteli Pazarcılar Odası yönetimi belediyeye müracaat ediyor. 31 Aralık 2018’de seçime üç ay kala. Diyor ki bu Pazar da problem var burası sallanıyor özellikle tekstil kısmı. Belediye başkanlığına veriliyor. Ertesi gün İmar Müdürlüğümüzde yazı yazıyor makama. Akdeniz Üniversitesine incelenmesi için yazı yazılıyor. Akdeniz Üniversitesi bilirkişisi geliyor inceleme yapıyor. Diyor ki burada yaptığı incelemede; Yapının Mevcut Hali Can ve Mal Güvenliği Açıcından Risklidir”. Bunun üzerine ben sekiz kere burada ki Pazarcılar Odası Yönetimi ile toplantı yaptım. Burası riskli, burası merkezde kalmış. Trafik problemi var burayı taşımamız lazım, gelin Türkiye’de olmayan bir şey daha yapalım.  Tam kapalı, ısıtma, soğutmalı, yerleri öpoksili projeyi de gösterdim. Bunu üç ayda yapacağız. 11 Mart’ta pandemi girdi 264 pazarcıyı toplayıp anlatmadım. Bir hata yaptım sosyal medyamda özür diledim. Pazarcıdan da Korkuteli halkından da özür diledim. Pazarcılar Odası ile makamda yaptığımız bütün görüşmeler ki hepsi çıkarken fotoğraf çekindi. Tamam, başkanım bu işi yapalım doğrusu bu dediler. Ama gidip hiçbir şey anlatmamışlar. İçlerinden birkaç siyasetçisi de gitmiş tam tersini anlatıp dedikoduya mahal vermişler. Bende pandemiden dolayı toplayamadığım için pazarcının 364 tanesi eyvah yerlerimiz elimizde gidiyor. Korkuteli Belediyesi yerlerimizi elimizden allıyor diye saf temiz duygularla imza vermişler. Daha sonra biz Korkuteli Belediyesi olarak alternatif yeri 1200 metre ilerde yüzde yüzü belediyeye ait 10 buçuk dönüm arazimiz var. İmar Kanunun da problem yokken, mevzuata göre problem yokken sadece büyükşehir belediyesinde 10 Temmuz günü gittim. Daha önce Muhittin Böcek başkanımıza telefonda defalarca dedim. Abi bak birileri burayı siyaseten kaşıyor, can ve mal güvenliği yok ben burayı taşımak zorundayım. Lütfen burayı pazaryeri olarak plan notuna Kapalı Pazaryeri ilave etmemiz lazım dedim. Büyükşehir meclisinde 10 Temmuz’da dedim ki, lütfen bunu geçirelim Korkuteli halkı da esnafı da boşu boşuna zaman kaybetmeyelim. Önümüz kış sokağa çıkmak zorunda kalırlar ben burayı yıkmak zorundayım dedim.” Dedi.
Ömer Başkan“ 10 Temmuz da neredeyse yalvardım.”
Ömer Başkan “  10 Temmuz da neredeyse yalvardım. Diyorum ki kanuni bir problemi yok, belediyenin arsasına plan notu yapacaksınız. Ve ben kapalı bir yerden kapalı yerde 90 günde Türkiye’de olmayan bir yer yapıp pazarcımı taşıyayım. Zaten her çarşamba risk alıyorum dememe rağmen CHP, İyi Parti ve Saadet Partinin ret oyu ve Muhittin Başkanın oy kullanmaması, biliyordu çünkü o gün oy kullanmadı. Ama maalesef o gün siyaseten ne CHP grubuna ne İYİ Parti grubuna arkadaşlar yazık bir ilçenin kaderi yapmayın diyemedi. Canı sağ olsun sekiz ay geçti. Ama bugün geçen hafta buraya CHP Milletvekili geliyor, il başkanını da yanına alıyor. Ve şuandaki pazaryerinin yıkımının hukuksuz olduğunu söylüyor” Şeklinde konuştu. Büyükşehir meclisinin Pazaryeri ile ilgili komisyon raporlarını da yayınlayan Ömer Başkan, komisyon o gün karar veremedi, takdir meclisindir diye gönderdi. İfadelerini kullandı. Ömer Başkan “ Daha sonra biz Sayın Hacıarifoğlu ile bir görüşme yaptık. Dedim ki, abi bak durum böyle Muhittin Başkanımız da rahatsız ama. Abi burayı belediye hizmet yapmak zorundayım. Belediye Hizmet Binası, Hükümet Binası ve Pazaryerini bu 10 buçuk dönüme yapıp ilçeye hizmet edeceğiz, ilçeyi geliştireceğiz. 10 Temmuz’da reddedildi. Bunu belediye hizmet alanı değiştirdim. Arazi bizim arazi, komisyona gitti, komisyon da oy birliği ile geçti. 16 Ekim 2020’de meclise geldi ve oy birliği ile sadece Saadet Partisinin çekimser oyu vardı Belediye Hizmet Alanı olarak geçti. Sonra ne oldu biliyor musunuz sayın basın mensupları o siyaset yapan Kepez’de meclis üyeliği yapan, 264 tane pazarcının içine nifak sokan dedikodu ve duyumlarla hareket eden arkadaşlar 83 tane pazarcımın saf yürekli imzalarını alıp, meclisten oy birliği ile geçen ve şuan askıda olan maddeye hukuksuz bir şekilde itiraz ettiler. Şimdi önümüzdeki mecliste komisyon tekrar bakacak askıdaki itirazları ya kabul edecek ya etmeyecek. Toplantıya gelmede önce Sayın Hacıarifoğlu’nu aradım bir sıkıntı var mı yok mu diye. Bilmiyorum, askı sürecinden sonra komisyona gitti mi gitmedi mi ama kanunen bir sıkıntı yoktu.” İfadelerini kullandı. Pazaryeri ile ilgili süreci kronolojik sıralama ile tek tek anlatan Ömer Başkan daha sonra aynı titizlikle Arasta projesi ile ilgili iddialara yanıt verdi.
Ömer Başkan “ Bu asaletli bir siyaset değil.”
Ömer Başkan; Arasta Projesi ile ilgili dediler ki hiçbir esnafın haberi yok. 10 Şubat 2020’de pandemi başlamadan 1ay önce yine bu salonda 182 tane hak sahibi ile beraber Arasta Projesinin ilk sunumunu yaptık ve hayallerimizi anlattık. Dedik ki kentsel dönüşüm bir süreç. Bu süreç ile ilgili, Türkiye’de bazen 2 bazen 2 buçuk yıl bazen de 3 yıl sürüyor. Kentsel dönüşüm bürokratik işlemleri. Biz Muhittin Başkan’a gittik. Ekibimiz ile o da ekibini topladı. Kentsel Dönüşüm büyükşehirle yapalım dedik. Hay hay bürokratlar çalışsın dedi. İki buçuk ay çalıştılar. Tekrar buluştuk tamam yapılması gerek ama ben siyaseten buraya girmiyim zaten sıkıntı var sen burayı Çevre Şehircilik Bakanlığı ile yap. Tamam dedik, Abdurrahman Başkan vekilimiz ve Ak Partili vekillerimiz ile Çevre Şehircilik Bakanlığımıza gittik. İki buçuk üç yıl süren bürokratik işlemleri biz geçen ay itibari ile dokuz ay da bitirdik. Kentsel tasarım Ofisimizi açtık. 9 Aralık 2020’de ofisi açarak, başladık ilk ön görüşmeyi yapmaya. Yani ne demek bu kentsel dönüşümde, esnafla oturursun dersin ki ne istiyorsun şuan 17 metrekare dükkânın var. Ne istiyorsun. Yönetim olarak istek ve temennilere göre oturur bir değerlendirme yaparsınız. Sonra müteahhitlerle görüşürsünüz biz bunlara cevap verebiliyor muyuz diye. Sanki tüm bu safhalar bitmiş gibi alel acele dedikodu ile uydurma fitne fesat ile bir milletvekili ve il başkanı geliyor diyor ki, esnafla görüşülmemiş, esnafın bir şeyden haberi yok, esnaf bunu istemiyor. Ha bir de şu var. Ya biz esnafın yanındayız, yenilikte istiyoruz. Beynin sol lobu ile siyaset yaptıkları için. Toplam 282 hak sahibi ile ilk görüşme yapıldı bitti. Alındı şuanda biz oturacağız değerlendirme yapacağız. Müteahhitlerle görüşeceğiz. İkinci tur uzlaşma için gideceğiz. Diyeceğiz ki 17 metrekarene karşı şunu verelim diyoruz. Hatta öyle esnaflar var ki, burada benim dükkânım var ama madem ofiste var ben dükkân değil iki ofis alayım. Biri diyor ki dükkânım vara ama ofiste almak istiyorum size mi ödeyeceğim? Müteahhite mi? Uzlaşma süreci öyle girift ki. Daha buna başlayamadan siyasiler geliyor esnafla belediyenin arasında işlem yapıyorlar. Bu asaletli bir siyaset değil. Sonra kalkıp diyorlar ki biz esnafın yanındayız pazarcının yanındayız. Bir kelebeğin seni bir ömür boyu seveceğim demesi ile bir balığın her zaman aklımdasın demesi ile aynı siyaseti yapıyorlar. Yaptıkları açıklama o an için. Esnafla bağları, vatandaşlar bağları, milletle bağları bir kelebeğin ömrü, bir balığın aklımdasın demesi ile aynı süreç. Yapıyorlar gidiyorlar sonra biz burada uğraşıyoruz öyle değil böyle diye. Sonra bir de avm yapacak çıkarttılar.” Diyerek 6 Ocakta yapılan Korkuteli Belediye Meclisinde CHP’li Meclis Üyesi Turgut Kara’nın AVM var mı sorusuna verdiği HAYIR yanıtını izletti Ömer Başkan.
Ömer Başkan “Proje yapıp ilçeyi geliştirmek zorundayım”
Ömer Başkan; Israrla yok diyorum. Mecliste söylüyorum, meclis üyelerine söylüyorum. Ya abi kim çıkartıyor. Bir deli bir kuyuya taş atıyor kırk akıllı çıkarmaya çalışıyoruz. Korkuteli’ de bizim dönemimizde herhangi bir AVM açılmayacak. Bunu lütfen 19 ilçede herkes irdelesin kim müsaade ediyorsa gidip orada konuşsunlar. Oradaki esnafın hakkını korusunlar. 20-25 yıldır Milliyetçi Hareket Partisi yönetirken bir tane AVM olmadı bundan sonra da olmayacak. Biz yayla kültürü ile ilçemizi geliştirirken, açık hava alış veriş merkezi gibi kendi esnafımızla fiziksel şartları iyileştirip. Biz Korkuteli’nin tamamını açık hava alış veriş merkezi haline getirmek zorundayız turizmle. Dikkat ediyor musunuz laflara ısrarla böyle duyuyoruz. Çarşı böyle konuşuyor. Yahu duyumla, dedikodu ile aslı astarı olmayan işlerle, bir milletvekili, biri başkanı buradaki yerel yönetimlerdeki içe başkanları lütfen rica ediyoruz. Korkuteli’miz için duyumlarla siyaset yapmayın. Birinci ağzı burada. Üzüldüğüm bir noktayı daha belirterek bitirmek istiyorum. 17 Ağustos 2019 daha 5 aylık belediye başkanıyım. Yeşilova’ da festivalde sayın milletvekili ile aynı masa da oturduk bunda dört tane şahit var. Dedim ki sayın milletvekilim beş aylık başkanım inşallah siyaset yapmayacağım ben proje yapacağım. Proje yapıp ilçeyi geliştirmek zorundayım. Sizden bir şey rica ediyorum. Gece gündüz yedi yirmi dört eğer herhangi bir şey sorarsanız arayın beni sorun bu durum nedir diye benden cevap alın ondan sonra müdahale edin dedim. Beni muhatap kabul etmezseniz milletvekilim var Abdurrahman Başkan onu arayın o desin Ömer böyle bir şey var diye.  Bu kadar iyi niyetli gittiğimiz kişiler buraya geliyorlar. Madem dedikodu duydun, madem arastayı dolaştın ki,  bir bakıyoruz 226 dükkândan 7 esnafa gitmişler basın açıklaması yapıyorlar. Hani Gençliğe Hitabede vardıya “ Dâhili ve Harici Bedhahların olacaktır” diye ben bu arkadaşların dâhili bedhah olduğunu düşünüyorum, kötü niyetli olduğunu düşünüyorum. İyi niyetli olsa arardı Ömer bu durum nedir geliyorum makamına şuraya gel konuşalım bu durum nedir diye. Konuşurduk.  Bugün geldiğimiz don noktayı söyleyeyim. Pazarcıyı ve Korkutelili 60 bin kişiyiz mağdur ettiniz. Kanuni haklarımızı vermediniz. Şimdi iki tane alternatifimiz var. Cuma günü meclis var. Hadi gidelim hep beraber,  madem çok düşünüyorsunuz esnafı, ya meclis askı sürecindeki belediye hizmet alnına itirazları iptal etsin hukuksuz zaten. Biz söz verdiğimiz 90 günde yapacağımız Pazaryerini, Belediye Hizmet Binasını, Hükümet Binamızla beraber oraya taşıyarak yeni cazibe merkezimize başlayalım. 90 gün 120 gün sonra bu çile bitsin.  Ya da şuan da pazarcılarımız mevcut Uzunluktaki yerin üzerinin kapatılmasını istiyormuş. Ama orası imar planında park alanı geçiyor. Pazar açıktan veya park alanlarına kurulabiliyor ama üzerini kapatmamız için imar planında tadilat yapmamız lazım. Park artı Kapalı Pazaryeri dememiz lazım.  Hadi hodri meydan yarın ben önergeyi vereyim meclise herkes elini kaldırsın. Hemen anında Ömer İşlek sözü hiçbir yatırımım 103 günü geçmemiş. Geçirelim büyükşehirden hep beraber pazarcının istediği yeri dört ayda yapayım çıkayım. Çünkü eninde sonunda yapmak zorundayım, ne 60 bin kişinin açık alanda pazar yapmasını nede pazarcının orda sürünmesini vicdanen kabul etmem.   Ama öyle bir hava oluştu ki Ömer İşlek pazarcı ile uğraşıyor pazarcıyı sokağa attı. İyi de kardeşim bugün herkes gördü 10 Temmuz da ret diyen sizsiniz, engelleyen sizsiniz birde zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışıyorsunuz, beni pazarcı ile esnaf ile karşı karşıya getirmeye çalışıyorsunuz. Ama merak etmeyin kışı geçiririz de yediğimiz ayazı unutmayız. Gerekenleri belediye olarak biz yapacağız hepinize çok teşekkür ediyorum” Dedi. Daha sonra Ömer Başkan sözü MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan ve İl Başkanı Hilmi Durgun’a bıraktı.
“Sorun aslında bu kadar hizmeti niye yaptın Ömer İşlek
MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan “ Biz siyaseti önce Allah Rızası için sonra Türk Milleti için yapıyoruz. Onun için bizim söylediğimiz sözün arkasında önünde ama fakat gibi şeyler olmaz. Konunun birinci kısmı pazarcılarla ilgili kısım. Biliyorsunuz Antalya’da artık zaman zaman tropikal fırtınalar gerçekleşiyor. Daha önce Kumluca’da gördük. Onlardan biri dün Korkuteli’de gerçekleşti ve bir camimizin de minaresinin üst kısmı yıkıldı. Şimdi bir mahkeme kararı, bir üniversite kararı ve yıkımı ile ilgili bir karar bulunan pazaryeri eğer bu fırtınalardan birinde, bu sallanıyor dediğimiz çatı yıkılsaydı. Eğer altın da bir pazarcımız veya bir pazara gelen bir vatandaşımı kalsaydı bunun faturası kime çıkacaktı. Belediye Başkanımıza değil mi? Şimdi 10 Temmuz’da belediye başkanımız mecliste resmen yalvarıyor. Ben diyorum ki şimdi insanın biraz utanması ve sıkılması olur. Siz mecliste kararı hayır diye veriyorsunuz yapılmasını engelliyorsunuz sonra buraya gelip niye yapmadınız diyorsunuz. Aslında suçluluğunu da inkâr ediyor.” Dedi. Daha sonra Abdurrahman Başkan “ Biz belediye başkanımız ile beraber bugüne kadar tarihinde hiç yapılmamış projeyi bir buçuk yıl içinde yaptık. Sorun aslında bu kadar hizmeti niye yaptın Ömer İşlek. Sen bunları yaparsan bizim bu belediyeyi başka alma şansımız yok. O zaman biz senin yaptıklarının önüne set çekelim. Biz bunların hiç b ir sözünü hava da bırakmayız. Her söylediklerine verecek cevabımız vardır. Söyleyenlere itibar etmesek de, Korkutelili hemşerilerimizin hislerine tercümen olmak ve onlara doğruyu yaptığımızı anlatmak adına bu cevabı biz CHP milletvekiline veya il başkanına değil. Korkutelili hemşerilerime ve onların sesi siz basın mensuplarına ifade etmek istedik.” Dedi.
Durgun; “Bayar, Korkuteli’nin huzurunu bozarak gündeme gelmeye çalışıyor”
Daha sonra söz alan MHP Antalya İl Başkanı Hilmi Durgun “ Değerli basın mensuplarımız hem sayın milletvekilimiz hem de sayın belediye başkanımız Korkuteli ’deki süreçle ilgili gerekli bilgilendirme noktasında şeffaf bir şekilde gerekli açıklamaları yaptılar. Ben kendilerine ilaveten bir cümle söylemek istiyorum. Bu pazaryeri ve arasta ile ilgili konu diğer partilerinde 2019 seçimlerinden önce Korkuteli’ne vaat ettiği konulardan bir tanesiydi. Ki seçim kitapçıkları da burada. Onlarda buranın ihtiyaç olduğunu yapılması gerektiği ifade etmişler. Bunu bugün manipüle etmeye çalışıyorlar. Milliyetçi Hareket Partisinin üretken belediyecilik anlayışı; yerel yönetimlerin etkin gücünü üretken bir şekilde kullanma kaydıyla, çağdaş kent yaşamına uygun bir şekilde kaliteyi yükseltmek ülküsünü hedef alan bir hizmet anlayışıdır. Bizler bu şeklide bir hizmet anlayışı içindeyken CHP’nin il başkanın kulak dolma asılsız ve mesnetsiz ifadelerle Korkuteli’ne gelerek fitne ve fesat ortamı oluşturmak kaydıyla Korkuteli’nin huzurunu bozarak gündeme gelmeye çalışmalarını anlamlandıramıyoruz. Eğer kendinsin gündeme gelme çabası ve gayreti var ise; siz değerli basın mensubu arkadaşlarımızın karşısına geçerek uzunca bir süre Antalya’da genel kamuoyuna ve ulusal basına taşınmış CHP Örgütü içindeki taciz olaylarına iddialarına ya da CHP İl örgütünde görevli ilçe örgütlerinde görevli partiyi temsil noktasında bulunan parti üyelerinin Muratpaşa Belediyesinde yuvalanmalarına hatta ve hatta akrabalarının dahi belediye de yuvalanmış olması iddiasına tefecilik, uyuşturucu madde, uyarıcı madde satımı ile ilgili mahkûm olmuş örgüt üyeleri ile ilgili iddiaları siz değerli basın mensuplarının karşısında cevaplarımasın umuyorum. Bunu yapacağını çok zannetmiyorum. Kendisine geçmiş dönemde de siz basın mensupları aracılığı ile özellikle geçmiş dönmede yaptığı HDP ziyareti ile ilgili sorular sormuş cevabını beklemiştik yapmamıştı.  İnsanın mert havasının sert olan Korkuteli yerine kendisini Demre’de denize girmeye devam ediyorum. Hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum teşekkür ediyorum.” Dedi.