AVRUPA’NIN ÖNÜNDEYİZ AMA VAKA SAYISINDA!

27

İşsiz sayısı verdiniz,

Enflasyon rakamları açıkladınız,

Vaka ve vefat edenlerin sayılarını açıkladınız,

Sonuç: Rakamlar yalan, artık tek gerçek her şeyin şaibeli olduğudur.

       Bu açıklanan işsizlik rakamlarının içinde ataması yapılmayan, sayıları yarım milyona yaklaşan öğretmenler var mı, sadece gündelik işlerde çalışan mevsimlik işçiler var mı, iş bulma ümidini kaybetmiş ve bu sebeple artık iş ve işçi bulma kurumuna uğramayan vatandaşlarımız var mı, soruyoruz….

Kasım ayında yapılan araştırmaya göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcama tutarını ifade eden açlık sınırı 2.517 lira olarak belirlendi. Asgari ücretin yaklaşık 200 TL üzerinde olan bu rakam çalışanların yaklaşık olarak yarısını oluşturan asgari ücretlilerin açlık sınırının altında ve sürekli kredi ve kredi kartına muhtaç durumda yaşamasına sebep olmaktadır. Aynı araştırmaya göre 4 kişilik bir aile için yoksulluk sınırı eğitim, sağlık, konut, ulaşım, giyim, gıda vb ihtiyaçları için yapılması zorunlu diğer harcamaların tutarı 8.198 liradır. Bu durumda çalışan bütün öğretmenler ek ders ücreti alsalar bile yoksulluk sınırının altında gelir elde etmektedir. Her fırsatta çalışanları enflasyona ezdirmedik diyen iktidar neredeyse tüm çalışanları yoksulluğa mahkum etmiştir.

Ekonomide durum böyleyken bir de pandemi sürecinde insanlar gerek vaka ve gerekse vefat eden vatandaşlarımızın sayısı konusunda bile doğru bilgilendirmemiş, salgının tahribatı az gösterilmeye, buradan bir başarı hikayesi çıkarılmaya çalışılmıştır. Antalya özelinde de turizmden dolayı kapıların açılması ve dünyadaki hemen hemen tüm ülkelerin istediği PCR testi yaptırmadan ülkemize girişe izin verilmesi sebebiyle Mart ayında 0 olan vaka sayısı korkunç boyutlara ulaşmıştır. Bu konuda Sağlık Bakanlığı rakamları gizlemiş ama artık inandırıcılığını kaybettiğini görünce de bir anda 28.351 günlük vaka sayısını açıklamak zorunda kalmıştır. Bizler tüm dünya ülkeleri nasıl yurttaşlarına bilgilendirme yapıyorsa aynı standartta bilgilendirme istiyoruz. Konu insan hayatı ve bu her şeyden önemlidir.

    EĞİTİM-İŞ ANTALYA ŞUBE YÖNETİMİ