Hemşirelik Fakültesi Öğrencilerine Uzaktan Eğitim Bilgilendirme Toplantısı

56

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, öğrencilerine yönelik uzaktan eğitim sürecine ilişkin online bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Bilgilendirilme toplantısı, Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Zeynep Özer, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Emine Kol, Doç. Dr. İlkay Boz’un ve öğretim elemanlarının katılımıyla düzenlendi.

Tüm dünyayı etkileyen COVID-19 pandemi sürecinde yüz yüze eğitime ara verilerek 2020-2021 eğitim-öğretim yılı güz dönemi derslerinin Üniversitemiz Senato kararıyla uzaktan eğitim ile yürütülmesi kararı alındığını belirten Dekan Prof. Dr. Zeynep Özer, öğrencilere uzaktan eğitim sürecinde teorik derslerin, laboratuvar ve uygulamaların yürütülmesi ve değerlendirilmesi hakkında bilgilendirme yapılmasının yanı sıra öğrencilerle etkileşimi artırmak ve onların ilk gün heyecanını paylaşmak amacıyla dijital ortamda bir araya geldiklerini belirtti.

Dekan Özer, uzaktan eğitim sürecinde tüm teorik derslerin online sistem üzerinden senkron/asenkron olarak yürütüleceğini, kuramsal/uygulamalı derslerde laboratuvar uygulamalarının video çekimleri ve yapılandırılmış vaka çalışmaları ile destekleneceğini, öğrencilerin istediği zaman ulaşabilmesi için videoların sistemde kayıtlı olacağını ve bu videolar üzerinden küçük grup tartışmaları yapılacağını belirtti. Dekan Özer, hemşirelik eğitimin temeli olan klinik ve saha uygulamalarının ilgili öğretim elemanı rehberliğinde, küçük gruplar ile vaka analizleri ve videolar gösterimleriyle online sistem üzerinden senkron olarak yürütüleceğini de sözlerine ekledi.

Tüm öğrencilerin merakla beklediği sınavların nasıl yapılacağı sorusuna ise Dekan Özer “Derslerin değerlendirilmesinde sınavların online, laboratuvar ve uygulamaların ise ödevler/vaka analizleri ile gerçekleştirilecektir”  şeklinde açıklama getirdi.

Uzaktan eğitim sürecinde derslere katılımda internet erişim sorunu olan öğrencilerin durumlarının değerlendirilerek mağduriyet yaşamamaları için gerekli işlemlerin başlatılacağını özellikle belirten Dekan Özer, öğrencilerin yaşadığı her türlü sorununun çözümünde destek için yanlarında olduğunu belirtti.

Bilgilendirme toplantısı sonrasında uzaktan eğitimin gerçekleştirileceği Microsoft Teams programına ilişkin eğitim verildi.