Mavi Gezegende Sıfır Atık ve Sağlık Olsun Paneli Online Düzenlendi

29

Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından Mavi Gezegende Sıfır Atık ve Sağlık Olsun Paneli online olarak düzenlendi.

 

Moderatörlüğünü AKÇAM Merkez Müdürü Prof. Dr. Şule Orman’ın gerçekleştirdiği panelde Sağlık Bakanlığı COVID-19 Bilim Kurulu Üyesi Ulusal Viroloji Laboratuvarı Sorumlusu Doç. Dr. Gülay Korukoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Deniz ve Kıyı Yönetimi Dairesi Başkanı Ahmet Varır ve Sıfır Atık Envanter ve Eğitim Şube Müdürü Hülya Çakır konuşmacı olarak yer aldı.

 

Yüksek sayıda katılımcının izlediği panelde açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Şule Orman, Covid 19 virüsü nedeniyle yaşadığımız bu zor günlerde çevre sağlığı ile halk sağlığının birebir ilişkili olduğunu çevre sağlığının ise hava, toprak, su gibi doğal kaynaklarımızın sürdürülebilir kullanımına ve sıfır atık önlemlerinin bugünden alınmasına bağlı olduğunu söyledi.

 

Panelistler tarafından salgın hastalıklar ve çevre konularını içeren Doğa ve Pandemiler sunumu, Sıfır Atık Sistemi; atıkların kaynağında önlenmesi, azaltılması, plastik, cam, metal, kağıt, organik vb. olacak şekilde ayrıştırılması ve toplanması, geri dönüşümü, geri kazanımı, döngüsel ekonomi ve Sıfır Atık Yönetmeliği ile ilgili bilgiler içeren Üniversitelerde Sıfır Atık sunumu ve denizlerin temizliği, deniz çöpleri ve Deniz Çöpleri İl Eylem Planlarının Hazırlanması ve Uygulanması Genelgesi ile ilgili bilgiler içeren Sıfır Atık Mavi Hareketi sunumları gerçekleştirilerek son buldu.