Başkan Uysal’dan 24 Temmuz mesajı

20

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, basından sansürün kaldırılışının yıldönümü, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, basın özgürlüğünü savunmanın meslek mensupları kadar toplumun da görevi olduğunu söyledi.

Başkan Uysal, Türk basınından sansürün kaldırılışının 112’inci yıl dönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

24 Temmuz 1908’de dönemin matbuatının, sansüre karşı sergiledikleri dayanışmasının yıllar içinde Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanmaya başladığını aktaran Başkan Uysal, “Ama ne acıdır ki, Türk basını, ilerleyen yıllarda, 1908 öncesini aratmayan birçok durumla mücadele etmek zorunda kaldı. 24 Temmuz, gazeteciler için bir bayram gününden daha çok mücadele ve dayanışma günü haline geldi” diye konuştu.

Basının 4’üncü kuvvet olarak yasa, yürütme ve yargı erklerinin yanında konumlandırıldığını belirten Başkan Uysal, bu anlamda basın özgürlüğünü savunmanın meslek mensupları kadar toplumun da görevi olduğunu söyledi. Başkan Uysal, “Bu düşüncelerle, çok güç koşullarda görevini yerine getirirken kamu yararını gözeten, tarafsız ve doğru habercilik anlayışından ödün vermeyen yazılı, görsel ve internet medyasının 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutlarım” dedi.