İLK SOSYAL GÖRÜŞMENİZ DİŞ DOKTORUNUZ İLE OLSUN

238

ERTELEDİĞİNİZ KONTROLLER

İLERİDE BÜYÜK DİŞ KAYIPLARINA YOL AÇAR

 

Hayatımızda rutinlerimizi değiştiren koronavirüs salgını, ağız ve diş sağlığı kontrollerinin de geçici olarak askıya alınmasına yol açtı. Zorunlu ve acil olmayan tedavilerin ertelendiği bu dönemde pek çok ağız ve diş sağlığı problemleri de hastalar tarafından göz ardı edildi. Normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte hastaların rutin kontrollerini ihmal etmemesi gerektiğini belirten uzmanlar, tedavilerini aksatan hastaları uyarıyor.

 

Ağız ve diş sağlığı problemlerine karşı doktora başvurmak yerine hastaların evde beklemelerinin ya da geçici çözümler üretmelerinin ileride daha büyük sorunlara neden olabileceğini belirten Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Diş Kliniği Uzmanları, yeni normal düzen çerçevesinde ağız ve diş sağlığı kontrolleri ile ilgili önemli bilgiler aktardı. 

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (COVID-19) nedeniyle acil müdahaleler dışında ağız ve diş sağlığı tedavi işlemlerinin büyük bir kısmı geçici olarak askıya alındı. Normalleşme sürecinin yavaş yavaş başlaması ile birlikte gerekli önlemlerin alınarak daha kapsamlı tedavi uygulamalarına başlanması ağız ve diş sağlığının idame ve korunmasında çok büyük önem taşıyor.

 

Hastaların bu dönemde durdurduğu tedavilerine yeniden başlaması, düzenli ağız ve diş kontrollerini gerçekleştirirken, mutlaka hijyen kurallarına dikkat etmesi gerekiyor. Acil durumlar ve elektif işlemler üzerinden hastalar ile buluştuklarını belirten Bayındır Diş Klinikleri Direktörü Dt. Hünkar AkkuşPandemi döneminde kliniklerde alınan yüksek önlemler ile hastalığın bulaş riskini düşürürken, hastalarımızda da zor günlerde sorunlarına yardımcı olduk. Normalleşme döneminin başlaması ile hem hastalarımızı hem de çalışanlarımızı korumak için aldığımız gerekli önlemler, teknik altyapımız, cihazlarımız, düzenlemelerimizi tamamlamış olmanın rahatlığı ve güveni ile tekrar kaldığımız yerden devam etmeye hazırız diye konuştu.

 

ÜÇ AY EVDE KALAN

ÇOCUKLAR VE 65 YAŞ ÜZERİ HASTALAR

İLK İŞ DOKTORA GİTMELİ

 

Salgın sürecinde yetişkinlerin kısıtlı olsa da dışarı çıkarak diş tedavilerini gerçekleştirebildiğini söyleyen Bayındır Alsancak Diş Kliniği Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dr. Dt. Tankut Tuncer, artık 65 yaş üzeri ve çocuk hastaların henüz başlanmamış veya yarım kalmış tedavilerini ivedilikle tamamlamaya çalışmaları gerektiğinin altını çiziyor. Çocukların evde kaldığı ve sosyalleşemediği bu dönemde ağız diş sağlıkları ile ilgili aksamalar yaşayabileceklerini belirten Dr. Dt. Tankut Tuncer, “Düzenli kontrol ve bakım alışkanlığının kazanılması onlar için de hayat boyu devam edebilecek bazı sorunların oluşmasını engelleyecektir. Bu nedenle lütfen çocuklarımızı kontrollere ve gereken tedavilere yönlendirmeyi ihmal etmeyelim” diye konuştu.

 

ERTELENEN TEDAVİLER

DAHA BÜYÜK SORUNLARA YOL AÇAR

 

Salgın öncesinde planlanan ancak duraksatılan tedavilerin, bu dönemde ihmal edilmeden hızlıca tamamlanması gerektiğini vurgulayan Bayındır Alsancak Diş Kliniği Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Çağrı Şibal, “Normal şartlar altında hiçbir sağlık sorunu için ‘tedaviye gerek yoktur’ ya da ‘sonra düzeltilir’ gibi bir bakış açısı benimsemek kesinlikle doğru değildir. Çünkü hastalar açısından önemsiz gibi görünen sorunlar ileride tedavisi daha güç bir hal alabilir. Bu yüzden en doğru yöntem bir sağlık profesyonelinden görüş almak ve tedavi planlamalarını buna göre şekillendirmektir. Normal şartlar altında ortodontik tedavi acil tedavi gerektiren bir durum değilse de ‘çene problemleri’ gibi durumları ya da büyüme dönemi içerisinde uygulanması gereken tedavileri de kapsadığından zamanında uygulanmayan tedaviler 3-6 ay sonra başlansa bile başarısız sonuçlar vermektedir” dedi.

 

SİNDİRİM SORUNLARININ

ARKASINDAKİ NEDEN: SAĞLIKSIZ PROTEZLER

 

Üç aylık pandemi döneminde özellikle protez hastaları ile ilgili en sık karşılaşılan problemleri sabit protezlerin desimantasyonu (yerinden çıkması), haraketli bölümlü protezlerdeki kırıklar, sabit protez altındaki destek dişlerde meydana gelen enfeksiyonlar olduğunu belirten Bayındır Şirinevler Diş Kliniği Protetik Uzmanı Dr. Dt. Uğur Erdem Nevzatoğlu, protez hastalarının tedavilerini aksatmadan devam etmeleri gerektiğini söylüyor. Protetik tedavilerin uzun süre ertelenmesi mevcut durumun daha kötüye gidebilmesine ve daha komplike tedavi ihtiyaçlarının doğmasına da neden olabileceğini söyleyen Dr. Dt. Uğur Erdem Nevzatoğlu, “Özellikle implant tedavisi görmüş hastalarımızın kontrollerini aksatmaları implantarındaki olası problemlerin erken dönemde teşhis edilememesi nedeniyle implant kayıpları, dolayısı ile protezlerinin yenilenmesi ile sonuçlanmaktadır. Genel anlamda protezlerde meydana gelen sorunların giderilmemesi hastalarda çiğneme, sindirim sorunları ve özellikle ön bölgede ise estetik sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır” diye konuştu.

 

DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİNİ İHMAL ETMEYİN

 

Periodontal hastalıklar zamanında doğru şekilde tedavi edildiğinde iyi sonuç veren ve tamamen mekanik müdahaleye bağlı ilaç ile çözülemeyen sorunlardır. Rutin kontrolleri ve tedavileri aksatmanın geri dönüşümü olmayan kemik yıkımları ve diş kayıplarına neden olabileceğini söyleyen Bayındır İş Kule Diş Kliniği Periodontoloji Uzmanı Dr. Dt. Şeyda Alkan Eren“Ertelenen diş taşı temizliği, diş taşı oluşumu artırarak ağız kokusu, diş etlerinde kanama ve estetik sorunları beraberinde getirecektir. İleri periodontal tedaviler gereken hastalarımızın tedavilerini ertelenmesi durumunda oluşabilecek diş kayıplarının da yerine konulması çok daha zor ve bir o kadar da yıpratıcı bir süreci beraberinde getirecektir” dedi.

 

DÜZENLİ KONTROLLERE YENİDEN BAŞLANMALI

 

Pandemi döneminde ağız ve diş sağlığı kliniklerinde yapılan düzenlemeler, alınan ilave dezenfeksiyon ve sterilizasyon önlemleri, aerosol yayılımını en aza indirmek için kullanılan yeni cihazlarla acil ve ağrılı hastalara hizmet vermeyi sürdürdüklerini söyleyen Bayındır Fenerbahçe Diş Kliniği Endodonti Uzmanı Dr. Dt. Yeşim Ayla, “Pandemi sürecinde olduğu gibi tüm dezenfeksiyon işlemlerimizi kliniklerimizde sürdürüyoruzArtık acil müdahalelerin yanı sıra düzenli kontrollerin de gerçekleştirilmesi gerekir. Ağız ve diş sağlığı, ertelemeye ya da ihmal etmeye müsait değildir. Özellikle kanal tedavisi, dolgu ve kanal tedavisi tekrarı gibi ertelenen tüm tedaviler ileride çok daha büyük sorunlara sebep olabilir” diye konuştu.

 

 

İŞ HAYATINA SAĞLIKLI DİŞLER İLE DÖNÜN

Çalışanlar açısından hızlı bir adaptasyon süreci ile iş hayatının yoğunluğuna dönmeleri, uzun süredir aksayan işlemlerinin daha da uzayan süreçlere dönüşmesine neden olur. Bu nedenle bekleyen tedavilerin bir an önce yapılması, sağlıksız dişlerin cerrahi ve koruyucu tedavilerinin gerçekleştirilmesi, protez ve implant gibi müdahalelerin yapılması hem sağlık ve hem de iş performansı açısından önem taşır. Güzel ve sağlıklı bir gülüş özgüven ve motivasyonun yanı sıra mutluluğun da anahtarıdır.

 

 

 

HASTALAR DA HİJYENE DİKKAT ETMELİ

İster tedavisi devam etsin isterse henüz tedaviye başlamasın ya da tedavi sürecini ertelemiş olsun mutlaka ‘sağlık’ önceliğinden yola çıkarak kişisel olarak hijyen unsurlarına dikkat edilmesi gerekir. Bazı ortodontik tedavilerde hastaların kendilerinin takıp çıkarması gereken şeyler olduğundan el hijyeni ve kişisel temizlik hususlarına azami dikkat etmek şarttır.