Kolpak: “Önceliğimiz esnafımız”

51

Konyaaltı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (KONESKOOP) Yönetim Kurulu Başkanı Durali Kolpak, tüm dünyayı etkileyen koronavirüsün esnafa etkileri, kredi ertelemeleri, esnafa destek amaçlı verilen 25 bin TL’lik krediler ve alınan tedbirleri değerlendirdi.

 

KORONAVİRÜS ESNAFI NASIL ETKİLEDİ?
 
Koronavirüs tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi ve esnafımızı da olumsuz etkiledi. Alınan tedbirler kapsamında kafe, lokanta gibi birçok işyeri geçici olarak kapatıldı. Okulların tatil olması nedeniyle servisçi esnafının işleri sona erdi. İşyerleri açık olan esnafın işlerinde de düşüş yaşandı. Bu nedenle esnafımız kiralarını, elektrik ve su faturalarını, personel maaşlarını ödemekte sıkıntı yaşıyor. Bu sorunlar sadece ülkemizde değil tüm dünyada yaşanıyor. Devletimiz, esnafımızın ayakta kalabilmesi için adım adım ekonomik paketleri devreye sokuyor. Önemli olan sağlığımız. Bu tedbirlerin hepsi bizim sağlığımız için alınıyor. Sağlık olmazsa hiçbir şey olmaz. Esnafımız biraz daha sabretsin. Bu zor günleri, alınan tedbirlerle geride bırakacağımıza inanıyorum.
 
ESNAFIN KOOPERATİFLERDEN KULLANDIĞI KREDİLERİN ERTELENMESİYLE İLGİLİ DETAYLARI PAYLAŞIR MISINIZ?
 
Devletimiz esnafa yönelik açıkladığı destek paketi kapsamında kooperatiflerden kredi kullanan esnafın Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına rastlayan taksitlerini 3 ay faizsiz erteledi. Buna göre diğer taksitler de 3’er ay kaymış oldu. Esnafımızın kredi kullandığı kooperatife gidip form doldurması yeterli. Erteleme istemeyen esnaf ise kredisini gününde ödemeye devam edebilir.
 
ESNAFA DESTEK AMAÇLI VERİLEN 25 BİN TL’LİK KREDİYLE İLGİLİ DETAYLARI PAYLAŞIR MISINIZ?
 
Devletimiz bu süreçte esnafımızın nefes alabilmesi için Halk Bankası aracılığıyla 25 binlik bir kredi destek paketi daha açıkladı. Ama bu kredinin esnaf kredilerinden çok fazla farkı yok. Faiz oranı aynı. Bizdeki gibi 6 ay ödemesiz seçeneği var. Esnaf, kredi için bankaya internet sitesi üzerinden başvurusunu yapıyor. Kooperatif üyeliği varsa banka bize yönlendiriyor. Üyeliği yoksa banka kendisi kullandırıyor. 25 bin TL’lik kredi için yoğun bir başvuru oldu. Kooperatifimize yönlendirilen başvuru sayısı 500’ü buldu. Bankalar bu süreçte sağlık tedbirleri açısından daha esnek çalışıyor. Başvuru sayısı da çok olunca bekleme süreleri artabiliyor. Bu nedenle ilk başta acil ihtiyacı olanların kredi için başvurmasını istiyoruz.
 
ESNAFLA İLGİLİ ALINAN BU TEDBİRLER YETERLİ Mİ? BU SÜREÇTE ESNAFIN AYAKTA KALABİLMESİ İÇİN NELER YAPILABİLİR?
 
Devletimiz imkanları ölçüsünde ekonomik destek paketleri açıklıyor. Türkiye’deki bütün kooperatifler esnafımızdan gelen talepleri merkez birliğimiz TESKOMB’a aktarıyor. TESKOMB Başkanımız Abdulkadir Akgül de devletin ilgili birimlerine bu talepleri iletiyor. Esnafımızın tabiî ki ihtiyaçları var. Hükümetimiz kademe kademe yeni paketleri açıklamaya devam edecektir.
 
KORONAVİRÜS RİSKİNE KARŞI SİZ KOOPERATİFTE NE GİBİ ÖNLEMLER ALDINIZ?
 
Kooperatifimizi Kepez, Konyaaltı Belediyelerimizin ekipleri ve bir özel firma tarafından 3 kez dezenfekte ettik. Girişlere dezenfektan koyduk. Personelimiz maske ve eldivenle çalışmaya devam ediyor. Çalışma saatini esnettik. Açılışı 13.00’te yapıyoruz. Personele dönüşümlü izin kullandırıyoruz. Şeritlerle sosyal mesafeyi korumaya özen gösteriyoruz. Ayrıca üyelerimize hazırlattığımız kolonyalardan hediye ediyoruz.
 
KORONAVİRÜS SİZİN HEDEFLERİNİZİ ETKİLEDİ Mİ? GEÇTİĞİMİZ YIL NE KADAR KREDİ KULLANDIRDINIZ? BU YIL NE KADAR KREDİ KULLANDIRMAYI PLANLIYORSUNUZ?
 
Geçtiğimiz yıl 97 milyon TL civarında kredi kullandırdık. Kullandırdığımız kredi miktarı her yıl yüzde 30 oranında artıyor. 2 bin 500 civarında aktif 1500 civarında pasif üyemiz var. Türkiye’nin sayılı kooperatifleri arasında yerimizi aldık. 200 bin TL’ye kadar kredi kullandırabiliyoruz. Hedeflerimizde değişiklik yok. Bu yıl 150 milyon TL kredi kullandırmayı hedefliyoruz. Tedbirlerimizi alarak bu zor günlerde esnafımıza destek vermeye devam ediyoruz.
 
ESNAFIMIZA BİR MESAJINIZ VAR MI?
 
Esnafımız biraz daha sabırlı olsun. Bu zor günleri birlikte aşacağız. Her şey bizim sağlığımız için. Bakanlıklarımızın açıkladığı tedbirlere uysunlar. Sosyal mesafelerini korusunlar. Sağlıklı kalsınlar.
 
Röportaj: Yalçın KÜÇÜK