Bakan Çavuşuoğlu: Buyaz Alman dostlarımızı güvenli ve huzurlu bir tatil için Türkiye’ye bekliyoruz

18

Antalya Milletvekili ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu “Bu yaz Alman dostlarımızı güvenli ve huzurlu bir tatil için Türkiye’ye bekliyoruz” diyerek başladığı Alman turistlerin en çok tercih ettiği destinasyonlar arasında Türkiye’nin bulunduğunu hatırlattı ve bundan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Çavuşoğlu makalesinde şöyle dedi: “Geçen yıl ülkemizde tatil yapan milletler arasında Almanlar 5 milyon kişi ile ikinci sırada yer almıştı. Bu yıl zor bir dönemden geçiyoruz ama aldığımız tedbirlerle Alman dostlarımızı yine ülkemizde ağırlamak istiyoruz. Bu dönemde tatilin güvenli ve huzurlu bir ortamda geçirilmesi için tüm şartların uygun olması gerektiğini biliyoruz. Bunun için de gerekli her tedbiri alıyoruz” dedi.

“Alman dostlarımızı ağırlamaya hazırız”

Çavuşoğlu makalesinin devamında, “Öncelikle belirtmek isterim ki; 11 Mart’ta küresel bir pandemi olarak ilan edilen Covid-19, hem Türkiye’de hem Almanya’da kontrol altına alınmıştır. Türk sağlık sistemi, böylesine ağır bir kriz karşısında gücünü göstermiştir. Hastanelerimizin kapasitesi, yoğun bakım yatağı ve tedavi protokolleriyle başarılı bir sınav vermiştir. Türkiye, artık, Haziran ayından itibaren uluslararası uçuşlar ve turizm açısından kademeli olarak açılmaya, turist kabul etmeye başlayacaktır.

Bu nedenle, bu yaz tatilini yurtdışında geçirmeyi arzulayan Alman dostlarımıza Türkiye’ye güven ve huzur içinde gelebileceklerini, Antalya’da, Bodrum’da Marmaris’te onları ağırlamaya hazır olduğumuzu bildirmek isterim” diye konuştu.

“Türkiye güvenli ülkeler arasında”

Çavuşoğlu ayrıca, “Otellerimizin, tatil köylerimizin ve tüm hizmet sektörümüzün Alman dostlarımızı Haziran ayından itibaren ağırlaması için gerekli önlemleri almaktayız. Tüm konaklama tesisleri, otobüsler, yolcular ve hizmet personelinin Covid-19’a karşı Alman TÜV ve RoyalCert tarafından sertifikalandırılma işlemi tamamlanmaktadır. Ayrıca, havalimanlarımız ve uçak seferleri bakımından da uyulması gerekli tüm sağlık protokolleri oluşturulmaktadır. Aldığımız bu tedbirler Türkiye’yi turizmde de “Güvenli Ülke”ler arasına sokmaktadır” açıklamasını yaptı.

“Güzellikleri birlikte doyasıya yaşayacağız”

Bakan Çavuşoğlu. “Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Ersoy da sağlık ve hijyen gereksinimlerine uygun olarak aldığımız tedbirleri Alman karşıtına yazdığı bir mektupla ayrıntılı olarak izah etti. Haziran ayından itibaren Almanya’yla karşılıklı olarak uçuşları başlatmak istediğimizi bildirdi. Elbette, Alman turist kafileleri ülkemize münhasıran charter seferleriyle taşınacaklar.Alman mevkidaşım Heiko Maas’la 19 Mayıs’ta son derece verimli bir görüşme yaptım.

Bu görüşmede ülkelerimiz arasında turizmin başlatılmasını detaylarıyla ele aldık. Bundan sonra, Almanya Hükümeti ve tur operatörleri dahil ortaklarımızla beraber, turizm sezonunu açmak için hazırlıklarımıza hız vereceğiz. 2020 Yaz sezonunda Alman konuklarımızı en güvenli, sağlıklı ve huzurlu biçimde ağırlamaya hazırız. Ülkemizin doğası, kültür, mutfağı ve sanatını seven Alman dostlarımızı bu güzellikleri doyasıya yaşamak adına yine Türkiye’ye bekliyoruz” dedi.