T.C. AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK, TÜRMOB YÖNETİCİLERİ VE TÜRMOB’A BAĞLI ODA BAŞKANLARI İLE TELEKONFERANS YÖNTEMİYLE TOPLANTI YAPTI

51

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK, TÜRMOB Yöneticileri ve TÜRMOB’a bağlı oda başkanları ile telekonferans yöntemiyle toplantı yaptı. Toplantıya Oda Başkanımız Emrullah Tayfun ÇAVDAR’ın yanı sıra, TÜRMOB Genel Başkanı Emre KARTALOĞLU, TOBB Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU ve Oda Başkanları katıldı.

Akdeniz Odaları adına konuşan Oda Başkanımız Emrullah Tayfun ÇAVDAR, yaşanan bu olağanüstü süreçte, mesleğimizin ve meslektaşlarımızın soru ve sorunlarını dile getirdi.

Öncelikle yaşanan bu süreçte hayatını kaybeden vatandaşlarımıza başsağlığı, virüse yakalanarak hastanede yatanlar acil şifalar dileyen Başkanımız Emrullah Tayfun ÇAVDAR, meslektaşlarımızın yaşadığı sıkıntıları ve taleplerini dile getirdi. Mali müşavirler olarak bu süreçte herkes gibi bizlerinde taşın altına elimizi koyacağımızı söyledi.

İlk olarak meslektaşlarımız arasında en çok sorun yaşanan konu olan kısa çalışma ödeneği başvurularının hızlandığını, ilk zamanlarda çok kişinin bu konuda zorluk çektiğini söyledi. Ama halen bu konuda büyük eksiklikler bulunduğuna dikkat çekerek bu şartların daha da kolaylaştırılması gerektiğini belirtti. Özellikle zorunlu olarak kapatılan işyerlerinin personellerine herhangi bir belge istenmeden bu haktan yararlanma şartı getirilmesinin uygun olacağını söyledi. Aynı zamanda yeni açılan iş yerlerinin 60 gün ve 450 gün sınırlaması olduğu için kısa çalışma ödeneği hakkından faydalanamadığını, bu tür işyerleri içinde bir düzenleme yapılmasını talep etti. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanan işçilerin daha sonra oluşacak iş kaybında bu ödeneğin mahsup edileceğini ve bununda ilerde sorun teşkil edebileceğini belirtti.

Başkanımız Emrullah Tayfun ÇAVDAR; hiç olmadığı kadar çok iş yüküyle karşı karşıya kaldıklarını söyleyerek, “Mutlaka meslek mensuplarımız tarafından bu yoğunlukta hatalar yapılacaktır. Bizim talebimiz bu süreçte yapılacak hataların idari para cezaları ile karşı karşıya kalmamasıdır. Çünkü meslek mensupları olarak bu zorlu süreçte elimizi taşın altına soktuk ve yapılacak bu hatalarda daha esnek davranılmasını rica ediyoruz” dedi.

518 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde mücbir sebep dahilindeki ana faaliyet kollarının belirtildiğini söyleyen Başkanımız Emrullah Tayfun ÇAVDAR, bunun kapsamının genişletilmesi gerektiğini, özellikle Antalya gibi tarım faaliyetlerinin çok olduğu bölgelerdeki birçok faaliyetin bu kapsam dışında kaldığını söyledi.

Oda Başkanımız Emrullah Tayfun ÇAVDAR son olarak bu imkanı sağlayan T.C. Aile, Çalışma ve Soysal Hizmetler Bakanlığına ve sayın Bakanımıza teşekkürlerini ileterek konuşmasını sonlandırdı.