Holding ve Büyük Şirketlere Rant İddiası

210

CHP Antalya Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, Antalya Aksu Çayı Taşkın Koruma Projesi kapsamında toplulaştırma çalışmalarında yöre halkının mağdur edildiği, holding ve büyük şirketlere ise rant sağlandığı iddialarını verdiği yazılı soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı.

YÖRE HALKININ ARAZİLERİ KORUNMALI

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek yöre halkının dönümü 300 bin Türk Lirası eden yerlerinin 200 bin Türk Lirası eden yerlere, holding ve şirketlerin daha az değerli yerlerinin ise yüksek değerli alanlara kaydırıldığı iddialarına soru önergesinde yer verdi.  CHP’li Zeybek verdiği soru önergesinde DSİ yöneticilerine ait olduğu iddia edilen açıklamada bahse konu iddialar için oteller bölgesinde bazı firmaların habersiz iş yaptıkları ve bunların tespit edilerek müdahale edildiği belirtilmesine dair, DSİ’nin usulsüz iş yapan firmalar hakkında hangi yasal işlemi başlattığı ve bu firmaların hangileri olduğunu da sordu.

YETKİLİLERİN MAL VARLIĞINDA ARTIŞ İDDİALARI DOĞRU MU?

Antalya Aksu Çayı Taşkın Koruma Projesi ihalesini hangi firmanın, ne kadar bedelle aldığını ve kaç adet alt yüklenici firma ile çalışıldığını da soru önergesinde soran CHP’li Zeybek, ayrıca verdiği önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi; “DSİ Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Daire Başkanlığı ve 13. Bölge Müdürlüğü 27 mahallede toplulaştırma işi yapan alt yüklenici firma olmasına rağmen son mahallede başka bir alt yüklenici firmanın toplulaştırma işi yapmasına yönelik ana yüklenici firmaya yazı gönderdiği iddiası doğru mudur? DSİ’nin ilgili daire başkanlığı ve bölge müdürlüğü alt yüklenici firmadan bir görevlinin, özel olarak istenip görevlendirilmesine ilişkin talebi olmuş mudur? Olmuş ise bunun gerekçesi nedir?Proje kapsamında görevli ve yetkili DSİ yöneticilerinin ve yakınlarının mal beyanlarında artış olduğu iddiası doğru mudur?Antalya Aksu Çayı Taşkın Koruma Projesi kapsamındatoplulaştırma çalışmaları ne zaman sonuçlanacaktır?”

RANT İDDDİALARI ARAŞTIRILSIN

CHP’li Zeybeksoru önergesi sonrası yaptığı açıklamada “Bu proje vatandaşın sorununu çözmek için başlatıldı, firmaların rant sağlaması için değil. Rant iddiaları vatandaşın devlete güvenini zedeler, vatandaşın hakkı gözetilmeli ve tüm iddialar araştırılmadır.” dedi.