SAĞLIK-SEN’DEN ‘BARIŞ PINARI’NA TAM DESTEK

285

Sağlık-Sen Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, “Barış Pınarı Harekâtı,  Orta Doğu’da sözde değil özde barışın temellerini atacaktır” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’de barış ve istikrarın sağlanması için 2016’da Fırat Kalkanı Harekâtı ile ilk adımı attığını Sağlık-Sen Antalya Şube Başkan Kuluöztürk,  Zeytin Dalı Harekâtı ile devam eden süreçte son adım olan Barış Pınarı Harekâtı’nın da amacının mazlumları korumak olduğunu ifade etti.

 

AMAÇ SİVİLLERİ KORUMAK

Fırat’ın doğusuna yönelik terör unsurlarını yok etmek için başlatılan Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Kuluöztürk, “TSK’nın, Fırat’ın batısına yapılan ilk iki harekâtta önceliği sivilleri korumak olmuştur. PKK, KCK, PYD-YPG ve DEAŞ’a karşı sert yüzünü gösteren devletimiz, mazlumlara karşı şefkatini esirgememiştir. Bu durumun en net göstergesi de gerçekleştirilen harekâtlar sonucunda Afrin nüfusu 350 binin üzerine çıktı. Bazı ülkeler gibi bölgeye sözde kalan barış ve demokrasi söylemleriyle gitseydik şu an Fırat’ın batısındaki nüfusta artış yaşanmazdı. Barış Pınarı Harekâtı,  Orta Doğu’da sözde değil özde barışın temellerini atacaktır” diye konuştu.

 

GÖNÜL BAĞIMIZ VAR

Suriye’de yaşayan insanların birçoğunun akrabasının Türkiye’de hayatını sürdürdüğünü aktaran Kuluöztürk, “Harekâtın gerçekleştiği bölgelerde “Yüzünü Kabe’ye, sırtını Türkiye’ye vereceksin” diye bir atasözü vardır. Burada yaşayan insanlar, gönül coğrafyamızın en has köşesinde yer alıyorlar. Bu nedenle Amerika’nın ya da Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin söylemlerini ciddiye almıyoruz. Batı ile Türkiye arasında özellikle sosyal medya platformları üzerinden büyük bir enformasyon savaşı yaşanıyor. Oluşturulmak istenen algıyla gerçekler boğulmak isteniyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

KİMSEDEN SAKINCAMIZ YOK

Kuluzöztürk açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“300 bin Kürt kardeşimiz şu an evine dönmeyi bekliyor. Bu nedenle bölgenin istikrarı sağlanmalı. Tek başımıza kalsak dahi mücadelemizi sürdüreceğiz. AB şimdi bizi kınıyor; ama Suriyeliler için ödeyecekleri 6 milyar Avro’yu bile ödemediler. Biz, Suriyeli kardeşlerimiz için bugüne kadar elimizden geleni yaptık. Bundan sonra da kendi ülkelerine ve evlerine dönmeleri için elimizden geleni yapacağız.  Terörle mücadele ediyoruz ve kimseden bir sakıncamız yok. Uluslararası barışı savunuyoruz. Haksız bir şekilde ülkemize yöneltilen eleştirilerin karşısındayız. Allah, Mehmetçiğimizi korusun, dualarımız onlarla. Allah’ın izniyle terör koridorunu yerle bir edeceğiz.”