Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Operasyon Açıklaması: ’30 Kilometrenin Altına Geçmeyi Planlamıyoruz’

391

Suriye’de başlatılan operasyona ilişkin bilgi veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Biz 30 km aşağısına indiğimiz zaman bu tehdit ortadan kalkıyor. Türkiye 30 km’nin altına geçmeyi planlamıyor” dedi.

Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CNN TÜRK’te Hande Fırat’ın konuğu oldu. Bakan Çavuşoğlu, Suriye’nin kuzeyinde yürütülen “Barış Pınarı” operasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çavuşoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Bizim anlatmaya çalıştığımızı terör örgütü açık bir şekilde ortaya koydu. Yani bu bölgeden sürekli tacizler geldiğini söylüyorduk. Müttefiklerimize bunu anlattık maalesef görmezden geliyorlar.

Operasyonun amacı teröristleri bu bölgeden çıkartmak. Akçakale’ye Nusaybin’e gelen roketlerin menzili aşağı yukarı 30 km kadar. Biz 30 km aşağısına indiğimiz zaman bu tehdit ortadan kalkıyor. Türkiye 30 km’nin altına geçmeyi planlamıyor. Sadece birkaç yerde 1 km içeri girilebilir o da birkaç köyün sınırından kaynaklı olabilir.Sadece 120 km bir genişlikte değil tamamında güvenli bölgeye haline getirilmesi gerekir. Bunu da zamanla yapacağız.”

“Güvenli bölgede DEAŞ’lıların sorumluluğu bizim”

"Güvenli bölgede DEAŞ'lıların sorumluluğu bizim"
 

“Harekat için takvimlendirme doğru değil. Bir an önce bölgede istikrar sağlanmalı. Ne kadar erken olursa o kadar iyi olur. Telefon görüşmesinde zaten kararımızı vermiştik. Cumhurbaşkanımız telefonda Trump’a bizzat kendi söylemek istemiştir. Süreci mutabakatla yapmayı istemiştik.Ortak bir harekat merkezinin oluşturulması gibi bazı adımlar atıldı fakat bu yetmez devamı gelmesi lazım ve arkasından da sahada edindiğimiz bilgilerle öğrendik. 

Sahadaki gerçeklerle kararımızı aldık. Sabrettik ama sonunda kendimiz adım attık. Güvenli bölgede DEAŞ’lıların sorumluluğu bizim. YPG DEAŞ’lıları elinde silah olarak tutuyor. Cumhurbaşkanı DEAŞ’lılarla ilgili mesaj verdi.”

 

“Daha 3 gün önce kamyonlar dolusu silah terör örgütüne verildi”

"Daha 3 gün önce kamyonlar dolusu silah terör örgütüne verildi"
 

“PKK’lıların elinde tanksavar silahları, roketler, insansız hava araçları ve benzeri silahlar var. Askeri istihbaratımıza göre, PKK’lıların ağır silahları, gelişmiş silahları bulunuyor. Bunların büyük çoğunluğu ABD tarafından sağlandı. Daha 3 gün önce bile kamyonlar dolusu silah terör örgütüne verildi.”

 

 

“Operasyon hakkını Adana Mutabakatı’ndan alıyoruz”

"Operasyon hakkını Adana Mutabakatı'ndan alıyoruz"
 

“Suriye’de siyasi bir çözüm olursa bunu konuşabiliriz ama rejim örneğin şu anda ülkenin kuzeydoğusunu kontrol edemiyor. O zaman rejim, bu Adana Mutabakatı’nı nasıl uygulayacak? Oradan Türkiye’ye gelen terör saldırılarını nasıl engelleyecek veya teröristleri imha edecek? Bunu yapamazlar.

Şu andaki harekatımız aslında bu protokolden de kaynaklanan haklarımız temelinde yürütülüyor. Rejim, şu anda bu anlaşmayı yerine getiremiyor. Siyasi bir çözüm olursa Adana Mutabakatı tabii ki iki taraf tarafından da uygulanabilir.”