Bakan Nebati: Fiyat artışlarının düşürülmesi hedefleniyor

10

HAZİNE ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Önümüzdeki dönemde para ve maliye politikalarının güçlü eş güdümünün yanı sıra mal ve hizmet piyasalarında rekabet ve verimliliği artıracak yapısal politikaları hayata geçirerek fiyat artışlarının düşürülmesi hedeflenmektedir” dedi.

Bakan Nureddin Nebati, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Finansal piyasalarda istikrarı artırmaya yönelik attığımız adımlara rağmen başta enerji ve tarım ürünleri olmak üzere küresel emtia fiyatlarındaki yüksek artışların devam etmesi, ülkemizde de haziran ayında enflasyonun yüzde 4,95 gerçekleşmesinde etkili olmuştur. Enflasyon görünümündeki bozulmayı sınırlamak ve enflasyonun olumsuz etkilerini vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansıtmak amacıyla KDV indirimlerinden sübvansiyonlara, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardan kritik ürünlerdeki dış ticaret tedbirlerine kadar birçok tedbirler alınmıştır” dedi.

Fiyat artışları karşısında aldıkları ve almaya devam ettikleri çeşitli önlemlerin yanı sıra çalışanların ve emeklilerin alım gücünün desteklenmesi amacıyla gerekli önlemlerin alındığını belirten Bakan Nebati, “Böylece, 2022 yılında kümülatif bazda asgari ücrete yüzde 94,6 oranında, kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ve ücretlerine yüzde 85,5 oranında, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yüzde 78,6 oranında artış yaptık. Önümüzdeki dönemde para ve maliye politikalarının güçlü eş güdümünün yanı sıra mal ve hizmet piyasalarında rekabet ve verimliliği artıracak yapısal politikaları hayata geçirerek fiyat artışlarının düşürülmesi hedeflenmektedir” ifadelerini kullandı.

HAZINE VE MALIYE BAKANI NUREDDIN NEBATI, TWITTER HESABINDAN YAPTIGI ACIKLAMADA, "FIYAT ARTISLARININ DUSURULMESI HEDEFLENMEKTEDIR" DEDI.  FOTO-ANKARA-DHA

HAZINE VE MALIYE BAKANI NUREDDIN NEBATI, TWITTER HESABINDAN YAPTIGI ACIKLAMADA, "FIYAT ARTISLARININ DUSURULMESI HEDEFLENMEKTEDIR" DEDI.  FOTO-ANKARA-DHA

ANKARA, (DHA)