Antalya’nın en büyük kütüphanesinin temeli atıldı

21

Kepez Belediyesi’nin 2023 yılına 16 kütüphane projesi kapsamında inşa edeceği kütüphanelerin amiral gemisi olarak nitelendirilen 1 milyon kapasiteli, aynı anda 2 bin kişinin ders çalışabileceği Antalya Kütüphanesi’nin temeli törenle atıldı.

Kepez Belediyesi, Antalya’ya bir kütüphane daha kazandırıyor. Gülveren Mahallesi’nde 8 bin metre kare alana inşa edilecek, Antalya’nın en büyük, Türkiye’nin ise sayılı kütüphanelerinden biri olacak Antalya Kütüphanesi’nin temeli törenle atıldı. AK Parti Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse, Kemal Çelik, AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, AK Parti Kepez İlçe Başkanı Bahattin Bayraktar, muhtarlar ve vatandaşların katıldığı temel atma töreninde konuşan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya Kütüphanesinin 16 kütüphanenin amiral gemisi olduğunu söyledi.   

 

GÜLVEREN’E MUHTEŞEM DÖNÜŞÜM PROJESİ

Gülveren Mahallesi’nde heyecanlı bir vakti paylaştıklarını belirten Başkan Tütüncü, “ Yıllar önce bu mahallede ciddi bir kentsel dönüşüme ihtiyaç vardı. Gecekondular burada bir alanın içerisinde sıkışmış vaziyetteydi. Onların mülkiyet problemlerini çözmek ve ortadan kaldırmak bize düşüyordu. Kentsel dönüşümün mantığını kurmak ve bu sistemle yürüyeceğiz demek yaklaşık 5 yıllık bir zamanımızı aldı. Antalya’nın en kıymetli arazilerinden biri olan Gülveren kentsel dönüşüm alanında muhteşem harika bir proje hayata geçirildi. Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir kentsel dönüşüm modelini Antalya’ya armağan ettik. Kentsel dönüşüm modeli buradaki hak sahipleri için büyük bir kazanç oldu. Eşi benzeri olmayan bir konforda bir güzellikte yeni yaşam alanı oluşturduk. Aynı zamanda mahalleyi de ayrı bir cazibe haline getirdi. Bugün kentimizde hangi kentsel dönüşüm projesi ele alınsa büyük bir mutlulukla ifade etmek istiyorum ki; buradaki kentsel dönüşüm projesi ile Gülveren konutları ile  mukayese ediliyor. Burada konutların ticari alanların yüklenici firmanın kat karşılığı olarak yaptığı konutların kalitesi bir yana bu güzellikler bir yana bundan daha anlamlı bir bütünün içerisinde kıldan ince ama kılıçtan keskin bir nokta var. Onu da ifade etmek gerekiyor o da şudur; ‘biz bu kentsel dönüşüm alanının içerisinde mahallenin sosyal ihtiyaçlarını karşılayan tesisleri de bu bünyede gerçekleştireceğiz’ diye ifade etmiştik. Burada bu kentsel dönüşüm bölgemize nitelikli güzel bir okulda armağan edecek, ama bugün burada temelini attığınız Türkiye’nin en büyük kütüphanelerinden birini de halkımızın istifadesine sunacaktık. Diğer yandan da hemen yan tarafta Akdeniz üniversitesi 80 binden fazla öğrencisiyle aslında Kepez’e son derece büyük bir sosyoekonomik hareket getiren bir okul ve şehrimiz için de çok önemli bir değer. Biz bu değeri alıp kendi bölgemizin gelişmesi için itici bir güç haline getirdik. Akdeniz üniversitesini buraya biz kurmadık. Bizden önce de Akdeniz üniversitesi vardı. Ancak Akdeniz Üniversitesi’nin etrafındaki mahallelerin imar ve şehirciliğe ilişkin tüm meselelerini çözen buradaki arkadaşlarım, bizim belediye meclisimiz, bizim dönemlerimiz ve bizim bürokrat arkadaşlarımız, bizim çalışanlarımız oldu. Bu yüzden diyorum ki; Kepez’in diğer yerlerinde de olduğu gibi bu bölgede Kültürde, Ahatlı’da, Yeni Doğan’da bugün muhteşem bir şehircilik hamlesi meydana geldiyse artık burası üniversitelilerin her anlamda bir yaşam merkezi haline gelmişse her şeyden evvel bizim bakışımızın, bizim vizyonumuzun, bizim belediyeciliğimizin, Akdeniz Üniversitesi’ne yönelik geliştirdiği bir bakış açısı, onu şehrin bir değeri olarak kabul etmesi ve onu şehrin gelişmesinde itici bir güç haline getirmesi olmuştur.” dedi.

 

 

1 MİLYON KİTAP KAPASİTELİ

 Gülveren Mahallesi’nde temeli atılan kütüphanenin Antalya’nın en büyük kütüphanesi olacağını belirten Başkan Tütüncü, “1 milyon kitap kapasitesi ile aynı anda 2 bin kişinin ders çalışabileceği ortama sahip, aynı zamanda içinde kültürel etkinliklerden fuarlara, sergilere kadar birçok etkinliğin yapılabileceği gibi bölgeye güzel bir sosyal imkan sunacak. 1 milyon kitabın 8 bin metrekarenin 2000 kişinin aynı anda ders çalışmasının ötesinde, burası bizim bölgeye nasıl bir şehircilik hamlesi getirdiğimizi de özetleyen, hepsini bünyesinde barındıran tek bir eser haline gelmiştir. Kepez’e ne kadar güzellik kazandırdıysak; bu bölgeye ne kadar büyük bir gelişmişlik yaşattıysak, 90.000 gecekonduyu nasıl dönüştürdüysek, 50.000 tapuyu şehirde nasıl verdiysek, 45 mahallede topyekûn imar revizyonlarını nasıl ortaya koyduysak, Antalya’nın bütün sanayi sitelerinde nasıl bir değişimin dönüşümün fitilini ateşlediysek, yaktığımız o çoban ateşinin buradaki izdüşümünü rengini, güzelliğini hepsini birleştirdiğimiz bir modern mimarıyla güzel bir binaya dönüştürdüğümüz eserin bugün temelini atıyoruz. Bu yüzden bu çalışma çok büyük anlam ifade ediyor. 3 dönemimizin en değerli eseri… Çünkü biz biliyoruz ki okumaya öğrenmeye önem veren bir inançtan bir geçmişten bir gelenekten böylesi önderlerin olduğu coğrafyada ve kitaba değer verilen bir Anadolu coğrafyasından geliyoruz. Tarihin en büyük antik kütüphanesi İskenderiye Kütüphanesidir. İskenderiye kütüphanesi ile mücadele eden kütüphane savaşlarının yapıldığı yıllarda, antik dünyanın ikinci ve üçüncü zengin kütüphanesi bu topraklarda inşa edilmiş. Aynı şekilde biliyoruz ki; ‘Oku’ diyen bir dinin bir ümmeti olarak bizler dünyanın en uzak coğrafyalarına kadar gittiğimiz her yere kütüphaneye götürmüşüz. Ve onu sevgiyle saygıyla birleştirmişiz. Bütün bunlarla beraber dünyaya büyük bir medeniyet imzası atmışız. Gülveren kütüphanesi için bir milyon kitap diyoruz ya, dile kolay…100.000 kitaplı bir kütüphane kurmanız için yeri geliyor 8-10 sene çaba sarf etmek gerekiyor. “diye konuştu.

 

KEPEZ’DE KONFORLU YAŞAMIN YOLLARINI AÇTIK

2009 yılından itibaren Kepez’de 1100 kilometreden daha fazla yeni yol açtıklarını, ilçeye 3 milyon 500 metrekare yeşil alan kazandırdıklarını vurgulayan Başkan Tütüncü, “Biz Kepez’de 45 mahallede imar revizyonları ile Kepez’in adeta imar değerini yükselterek hemşehrilerimizin  daha konforlu bir hayatla tanışmasının yolunu açtık. Biz bütün bunları yaparken bu şehrin gençleri bilgiyle konuşsunlar bilgiyi konuşsunlar tasarımı konusunda teknoloji ile konuşsunlar teknolojiyi günde mi alsınlar ve bu evrensel değerlerle ar-ge’ye inovasyona katkı sağlasınlar istedik. İşte Kepez’de buna hizmet eden çok önemli bir program. Bu programın temel atmasını çok özel olarak kabul ettiğimiz için sizleri buraya davet ettik. Her birinize yürekten gönülden teşekkür ediyorum. İnşallah temelini attığımız bu kütüphaneyi 29 Ekim 2023’te Cumhuriyetin 100 yılında Kepez’in 16. kütüphanesi olarak ama amiral gemisi kütüphanesi olarak hizmete açacağız. 16 kütüphane hedefini gerçekleştirebilen Türkiye’de başka hiçbir belediye yok. Bizden daha fazla yaşayan eserler ortaya koyacağız. Bugün bu kütüphanemiz 30 sene sonranın ihtiyaçlarına göre kendine geliştirebilecek bir yapıda ve 365 gün 24 saat açık olacak. “ dedi.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Dokumapark’taki Cemil Meriç Kütüphanesi’nin 1 yılda  500.000 öğrenci ağırladığını da sözlerine ekledi.

 

KEPEZ’DE HER ŞEY GÖNÜLDEN YAPILIYOR

AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse de, “Hakan Başkan bugüne kadar ne yapıyorsa yaptı, hep gönülden yaptı. Gönülden yaptığı içinde yaptığı işler bereketleniyor. Yaptığı hizmetler içinde bende gönülden teşekkür ediyorum” dedi. Milletvekili Köse, Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde belediyeciliğin nasıl yapıldığını gösterdiğini de sözlerine ekledi. Hakan Başkan’ın, millet kütüphanesini külliyenin tamda ortasına inşa eden ustası cumhurbaşkanının bir evladı olarak ta 16 kütüphaneyi Kepez’e kazandırmak için yola çıktığını belirterek, “Allah yolunu açık etsin. Bugün bu memleket için ortaya konulan eserler geleceğimiz için, yarınlarımız içindir. Bizler seçimler için değil, gelecek nesiller için hizmet yapıyoruz.” dedi.  

Konuşmaların ardından kentin en büyük kütüphanesinin temeli duaların ardından butona basılarak atıldı.